Kelt

Proč dvě ženy se stejným příjmením mají muže, kteří se nejmenují stejně?

Znám lidi, jeden se jmenuje Drozd, druhý se jmenuje Drozda, ale manželky obou jsou paní Drozdová. Nemělo by být ženské jméno takové, aby jednoznačně vypovídalo, jak se jmenuje manžel? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak. Už jsem jednou uváděla příklad.
Mužské příjmení: Mark, Marka, Marek, Marko – ženské příjmení od všech Marková.

Příjmení je odvozené z latinského základu Marc-us = bojovník, zasvěcený bohu Martovi. Uvádí D. Moldanová.

Jak vždy souvisí tvary s hláskovým vývojem, výslovností, oblastí.

Koncovky nebo přípony se připojují ke slovotvorného základu. Základ u uvedených příjmení je Mark. Druhy přípon mají v češtině určitý význam a pravidla použití.

Marc/k podle výslovnosti latinského c – je základ pro odvození příjmení – takže někde zůstal jen základ Mark-ová, Mar-ek – – přípona – ek, u příjmení se neobjevuje – Marková – slabikotvorné r.
Mark-a – první držitel příjmení mohl vypadat třeba zženštile, nebo také podle kmenového skloňování – stejný základ Mark-ová. Mark-o – o je koncovka slovenská.

Ženské varianty vznikly později, taže když se kmenové skloňování změnilo na rodové, mohl se základ upravit.

Stejně to je i u Drozd-a/Drozd-y – 2. p. Ženská koncovka -ová se přidává ke slovotvornému základu, který je často upravený podle pravidel češtiny.

Sledovat historii je zajímavé, dovíme se se mnohem víc.

kacka_jelin – nejde jen o příponu, ale především o základ, k němuž se přípona připojuje. Taková jsou pravidla pro tvoření slov.

Drozd i Drozda – mají stejný základ Drozd+ová. Jak vznikl Drozd-a – je jiná skutečnost.

Další odpovědi
kacka_jelin

Protože v češtině se tvar -aová nepoužívá. Další důvod může být, že Drozda je asi odvozený tvar od Drozd a tím pádem se to tak nerozlišuje.

zzzzz

Nevím proč, ale všimla jsem si toho také u příjmení Bača / Bačo, manželka je od obou Bačová.
http://www.prij­meni.cz/search­.php?name=Ba%E8a&t=0
http://www.prij­meni.cz/search­.php?name=Ba%E8o&t=0