Usoman

Pro jakou konkrétní zeměpisnou délku platí přesně středoevropský čas?

Naše časové pásmo sahá od Španělska až po Polsko. Ovšem logicky bude mezi těmito krajními oblastmi pásmo značný časový rozdíl. Takže, kde je tedy v Evropě přesně SEČ?

Nejlepší odpověď
Edison

SEČ je v zemích, které jej přijaly jako standardní a je ve všech těchto zemích stejný, proto se mu taky říká standardní. Asi se ale ptáš na střední sluneční čas – kde je přesně synchronní s časem SEČ. To je na 15st. poledníku východní délky. Každý stupeň zeměpisné délky pak představuje posun o 4 minuty.

Další odpovědi
Kepler

Jen na zeměpisné délce to nezáleží. Přesný čas z astronomického hlediska (třeba čas východu a západu Slunce) ti mohou dát jen astronomické tabulky, kde se zohledňuje zeměpisná délka.

Pepa25

Středoevropský čas (CET) platí pro časové pásmo, které má osu na 15 stupni východní délky.