Avatar uživatele
verka

Přiznává se daň z nemovitosti, když nejsem jejím majitelem?

Deset let platím daň z nemovitosti já,bez problémů, jelikož jsem majitelem,kupní smlouvu, vlastnický list mám. Dnes mi přišlo z finančáku, že jsem nepodala daňové přiznání. Jak mám vědět, že se právě letos mělo podávat? Kdo ho podával za mne těch deset let?
Doplňuji:
Na vztahu mne jako majitele nemovitosti se nic nezměnilo, s nemovitostí se také nic nezměnilo, takže jsem nebyla povinna dát DP.Dávala jsem ho s nabytím nemovitosti,ale teď vyšlo najevo, že více jak před deseti lety dal snad omylem Dp k této nemovitosti otec, který ji nikdy sám nevlastnil. Což nikdo nemohl vědět, kromě finančáku. To systém ani já neodhalil, bylo to v roce 1993 a prý to PC neuměly. Teď to zjistili na finančáku, a tak za to zaplatím pokutu já. Konečně zjistili, že jsem vlastníkem…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: verka

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? suaeda před 4323 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dobrý den. Daňové přiznání máte podat, když jste se stala majitelem nemovitosti a úpravu formou dodatečného daňového přiznání nebo novým daňovým přiznáním, když jste prodala část svých nemovitostí. Pokud jste je prodala jinému majiteli, tak je nejlépe informovat o této skutečnosti FÚ písemně, nebo mu podat tzv „nulové“ DP s tím, že v něm uvedete pouze údaje jakou kupní smlouvou byly nemovitosti odprodány.
Pokud dochází ke změně sazeb, je třeba tento stav aktualizovat i v daňovém přiznání.
Váš dotaz si protiřečí. Na jedné straně se ptáte na problém, pokud nejste majitelem nemovitosti a na druhé straně na totéž, pokud majitelem nemovitosti jste.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti je POVINEN podat vlastník nemovitosti. Většinou FÚ po koupi nemovitosti během 3 měsíců obdrží informaci z KN o koupi nemovitosti a nového majitele vyzve k podání daňového přiznání.
Pokud tomu tak nebylo 10 let, tak pravděpodobně FÚ podklady z katastru nemovitosí nedostal, případně je mohl někdo „založit“.
O změnách v daňové oblasti se má informovat a má jejich změny sledovat každý daňový poplatník sám za sebe. Ze zákona nevyplývá žádná povinnost finančním úřadům o změnách a jejich povinnostech informovat klienty.
Finanční úřady to přesto dříve dělaly, protože takto bylo snadnější vybrat od obyvatel daně. Jenže i tady se dnes šetří. Za nesplnění povinnosti podat daňové přiznání může být daňovému poplatníkovi uložena pokuta.

Doplňuji:
Pokud máte prokazatelně podáno daňové přiznání v souvislosti s nabytím nemovitosti a daň celou dobu v pořádku platíte, tak takovou nehoráznost na sobě nenechávajte. Odvolejte se. Přece nebudete platit za něco, co Váš otec udělal omylem (a teď právická formulka do odvolání) a udělal to „v dobré víře“.
Nenechávejte to tak. FÚ rád zkouší, zda se mu podaří poplatníka doběhnout. Proč by měl doběhnout právě Vás?

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Sůwa

Přiznání k dani z nemovitosti podává majitel v prvním roce po nabytí do 31.1., dále pak už jen hradí složenky zaslané Finančním úřadem.
Pro rok 2012 jsou nějaké změny, podívej se, jestli se tě něco z to netýká :
http://finance­.idnes.cz/priz­nani-k-dani-z-nemovitosti-za-rok-2012-musite-podat-do-konce-ledna-10p-/p_dane.aspx?c=A120119­_105713_p_dane_zuk
Platba se provádí každoročně do 31.5.
Doplňuji:
Nechápu, za co bys měla platit pokutu, když po celou tu dobu byla daň řádně placena. Jen mi není jasné, že jste si nevšimli na složence jiného jména, ale FÚ o nic nepřišel, tak by neměl mít ani žádné nároky. Jistě máš doklad o nabytí – smlouvu, rozhodnutí soudu, nebo jiné, tak by mělo stačit k opravě. Schválně se podívej, kdo je veden jako vlastník v KN na www.nahlizeni­dokn.cz, případně mi zas napiš.

Upravil/a: Sůwa

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek