Kelt

Co je třeba ke změně vlastníka nemovitosti?

Tak řeším problém, jak se zbavit nemovitosti, která ovšem není uvedena na katastrálním úřadě na mé jméno, ale na jméno matky, která je imobilní a nemůže se dostavit k podpisu převodu vlastnictví k právníkovi, neboť to vyžaduje přítomnost právníka. Pokud bych tento dokument získal a šel s tím na Katastrální úřad, co budu dále potřebovat, abych získal danou nemovitost? Já se na úřad dostanu až příští týden ve středu, takže bych uvítal trochu zasvěcení do problematiky. Děkuji.

Nejlepší odpověď
autacek

Ke změně vlastníka musí být především nějaký právni titul. Tedy nejdřív je třeba si ujasnit, o jakou formu převodu vlastnictví by mělo jít a následně si zajistit vše, co zákon k takovému kroku vyžaduje. V případě většiny smluv je však vyžadován ověřený podpis účastníků transakce (stačí i na poště – czechpointu), další možností je notář, advokát, příslušný obecní úřad.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… hele, někde jsem slyšel, že prej stačí jen darovací smlouva, ta se může podepsat snad jen před svědky, na základě toho budeš vlastnit nemovitost ty a pak ji můžeš prodat (darování je osvobozeno od poplatku notáři oproti dědictví https://www.pe­nize.cz/nemovi­tosti/298655-jak-prenechat-majetek-darovani-nebo-dedictvi-co-se-vic-vyplati ; https://finan­ce.idnes.cz/da­rovani-nemovitosti-vas-prijde-na-par-stokorun-dedictvi-i-na-desetitisice-164-/viteze.aspx?c=A101123­_145156_viteze_bab ) …

ivzez

K převodu nemovitosti by Vám měla stačit darovací smlouva.

Pozor na druhý odkaz z odpovědi McMerkuriona → ten článek
je z roku 2010, informace z něj už neplatí.

Darovací smlouva „není osvobozena od poplatku notáři“.
Necháte-li si darovací smlouvu sepsat notářem, nebo právníkem
budete za sepsání muset zaplatit.

Napíšete-li si darovací smlouvu sami, nebudete hradit nikomu nic
za sepsání smlouvy, bude ale potřeba zaplatit za ověření podpisů
na darovací smlouvě.

Ohledně ověření podpisů poradím se zeptat na obecním úřadě,
jestli poskytuje mobilní služby → jestli by úředník mohl přijet k Vaší matce.

Dále zaplatíte 1.000 Kč na katastru.

Hlada

Převod nemovitosti nevyžaduje přítomnost právníka ani notáře.
K převodu je potřeba kupní nebo darovací smlouva podepsavá ověřeným podpisem a formulář Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí, který se vyplní na stránkách KN. Na něm není potřeba podpis ověřovat.
Jediným vaším problémem tedy je zajištění ověřeného podpisu.

Mc Merkurion

ivzez: … to je to moje terminus technikus: osvobozeno=ne­podléhá, je pravda, že změna je v úředně ověřeném podpisu, ale to udělaj na každý poště nebo matrikářce koupim bonbonieru a přinde domu, dyť sme lidi, furt ale to ověření vyjde lacinějc, než aby to sepsal notář … ten litr na katastru zaplatí tak jako tak …

ivzez

„Terminus technicus“ beru.

Mně šlo hlavně o ten starý článek z roku 2010.
Od 1. ledna 2014 platí nový občanský zákoník,
takže některé informace z článku už neplatí.