Lolosss

Co znamená „Přišli ogaři z dědiny“?

Nejlepší odpověď
annas

Ogar je nářečně pojmenování hocha, chlapce, kluka. Užívá se na Valašsku, Ostravsku i jinde v moravských nářečích.

Dědina je název pro obec, vesnici, používá se často na Hané, ppvažuje se za moravismus.

Takže si zkuste převést uvedenou větu do spisovné češtiny.

--
Stačilo využít našeptávač nebo archiv a odpověď jste měl hned.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-ogar

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-a-kdy-vznikl-nazev-vesnice-kdyz-spravne-je-to-obec

Další odpovědi
Kelt

To jsi přišel z Mongolska, že neznáš nářečí? Ogaři jsou kluci, cérky jsou holky nebo děvčata, dědina je vesnice, roba je žena. Ale kdybys tady napsal nějaký výraz od vás, tak bych se možná také divil.

PepasAvalonu

Přišli kluci z vesnice. Nic víc se v tom asi neskrývá. Taková valašština. ;)

Justin1

Přišli kluci nebo chlapi z vesnice.

Líbí se mi plzeňský dialekt, který používala moje babička, a taky tento, pravděpodobně valašský: „Chuapiska to byua pořádná. Takoví dva chuapi už za ten den něco naděuajú – že pak majú dva na dauší den co doděuávat.“

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.