cert 5259

Přišla mi výzva k podání vysvětlení § 158 odst. 7 TŘ. Jsem po úraze, mohu odmítnout svědčit?

Jsem po úrazu P nohy a beru léky (Tramal) na bolest. Přišla mi výzva k podání vysvětlení § 158 odst. 7 tr. řádu. Mohu v tomto případě odmítnout vypovídat?

Odpovědi
cynique

Odmítnout vysvětlení můžete jen v případě, že byste tím mohl způsobit újmu sobě nebo osobě blízké. Dostavit se musíte, jinak můžete dostat pořádkovou pokutu (i opakovaně) a můžete být předveden. Připravte se na to, že orgán bude nas.atý a bude se dožadovat zdůvodnění.
Může se stát, že budete muset vymezit důvod odepření výpovědi. Pokud tento nebude shledán relevantním, pak opět pořádková pokuta (i opakovaně). Stačí mu jako odpověď ho požádat o písemné potvrzení, že jakákoli Vaše výpověď nebude použita proti Vám. Je otázkou, zda Vám to za to stojí.

Pracovní neschopnost je akceptovatelným důvodem ke změně termínu výpovědi/podání svědectví. Je to nutné dojednat nejlépe dopředu.

Obecně je podání vysvětlení jenom úřední záznam pro potřeby policisty v přípravném řízení, aby se mohl rozhodovat spolu se státním zástupcem, zda je věc žalovatelná. Nedá se použít jako důkaz – jen v případě vaší smrti nebo zmizení, a to jen v případě vašeho podepsání nejlépe před svědky. Podepsat nemusíte (je to jenom záznam policisty), kopii Vám nemusí dát (a obvykle nedávají), pokud podepíšete, musíte později opakovat to samé již jako svědek, jinak na Vás mají křivou výpověď.

meTTax

Dobrý den,
jen doplním.. Dle mého, v případě, že chcete odmítnout výpověd, pak stačí sdělit, že odmítáte vypovídat dle § 158 odst. 8 zák. č. 141/1961 Sb., trestní řád. Dle mého nemusíte fakticky sdělovat, jestli je to kvůli Vám či osobě blízké, neboť právě tak byste orgán naváděl a sobě tím fakticky ubližoval.
Take poupravím, že v případě, že vy jste osoba „neformálně podezřelá“ pak může pro svou obhajobu křivě vypovídat a nebýt za to postižen trestným činem křivé výpovědi.
Co se týče samotného podání vysvětlení, tam nemůžete být postižen trestným činem v žádném případě, ani pokud jste „svěděk“ nikoli „neformálně podezřelý“, můžete být postižen pouze za přestupek dle § 47a, zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích. Neplatí však opět pokud byste byl vy tou osobou „neformálně podezřelou“ (tzv. zákaz sebeobviňování).
Navíc

pucipuci

Ať už má to svědectví spojitost s tím úrazem nebo ne, je třeba se včas omluvit, ev. poslat po domluvě meilem sken nemocenské a oni vás omluví nebo posunou stání.