Jan Kunčar

Připadá vám slovo „dechberoucí“ jako české?

Nejlepší odpověď
Kepler

Bezpochyby české je, ale nelíbí se mi. Je nadužívané, inflační. Rozhled odněkud z kopce mi dech rozhodně nesebere. Co bychom asi řekli při pohledu z ISS?

Další odpovědi
mosoj

Setsakramensky české. V současné době je zde dechberoucí vše.

Arlos

áno

luckykubrt

Možná je to převzato z moravštiny. :D

ivzez

Ne, nepřipadá mi české.
V češtině se slova většinou netvoří skládáním.

Arlos

Tebe nepripadá české? V hlave si si to slovo viackrát opakoval a stratilo zmysel, že?

Jan Kunčar

V češtině se slova tvoří převážně odvozováním, daleko méně skládáním. Není to slovo otrocký překlad anglického „breathtaking“?

cynique

Jasně že není. To angláni si přeložili české „dechberoucí“ na breathtaking a začali to používat.
Alespoň podle odpovědí to tady tak vypadá. ☺☻☺

luckykubrt

Tady jde ale o výraz „dechberoucí“ což v angličtině není. Převzaty jsou výrazy typu „hot dog“ (u nás by se musel říkat „horký pes“). Takže kdyby jsme říkali „brejtakink“ tak to už by bylo převzato z angličtiny. 😉