D-ja

Při ukončení vysoké školy si absolvent obleče „uniformu“, platí to i u VYŠŠÍ ODBORNÉ? :)

Doplňuji:
Myslím klasický „talár“ (už vím jak se tomu říká :) ), při Bc. a jiných titulech se nosí, ale na vyšší odborné (např. zdravotnické) škole to může a nemusí být?

Nejlepší odpověď
annas

Celé studium na VŠ je zakončeno promocí. Při ní si absolventi většinou obléikají taláry.

Celé studium na VOŠ se zakončuje tzv. absolutoriem. Nevím, zda platí na všech školách, ale ve zdroji: SOUKROMÁ VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ MEDEA, s.r.o.Na Chodovci 2700/54, 141 00 Praha 4, platí, že slavnostní vyřazení absolventů probíhá ve školou určených, unifikovaných oblecích „talárech s čapkou“, v termínech stanovených školou..

Další odpovědi
da ny

Závisí to na škole a druhu studia.
Byla jsem na několika promocích, státních i soukromých VŠ.
Též své dceři v Betlémské kapli při ukončení bakalářského i magisterského studia (Ing.). Nikde se absolventi na slavnostní akt nepoblékali do žádných uniforem, zde to není žádný zvyk. Nutný je společenský oděv všech zúčastněných.
Absolvent VOŠ sice nemá žádný akademický titul, přesto může mít škola zaveden tento zvyk.
Je to známé ze zahraničí (též na SŠ, neteř v Kanadě to měla kdysi i na „základce“) a možná i ze zahraničřních škol působících v ČR (nemám zkušenost)..

Doplňuji:
Spíše to může být zvyk ve školách, na kterých studenti/žáci nosí školní uniformy po celý rok po dobu svého studia.

Pepa25

Záleží jakého oboru … Myslíš vojáky (vojenská uniforma), právníky (soudní talár) nebo co?
Doplňuji:
Aha, při promoci … Záleží na škole, já promoval bez taláru a myslím, že je to pořád docela běžné, resp. jsou spíše výjimky, kdy se talár používá.

annas: je možné, že soukromé školy to používají po vzoru Ameriky nebo pro „zvýšení vážnosti“, ale obával bys se napsat většinou …

Lamalam

Promovala jsem před 11 lety a žádné taláry jsme neměli. Tenkrát zřejmě ještě nebyl tenhle americký zvyk tolik populární.