jachym10

Co znamená „přetékání do basketbalu“?

Jak byste opsali toto slovní spojení

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem neslyšela.

Začnu slovesem přetékat, (nedok.) x přetéct (dok.)

Přetékat má mnoho významů – základní je jasný – při naplnění nádoby, přehrady atd. voda přetétká, přeteče přes povrch.

Významy přenesené, které se používají: např. přetéká mu na těle sádlo – je tlustý, přetéká těsto – překypuje, přetekl pohár trpělivosti, často přetékají popelnice atd.

“Rejzkův Etymologický slovník uvádí původ slova téct – Psl. *tekti (je příbuzné s lit. tekė̷ti tv., gót. Þius ‘sluha’ (původně vlastně ‘běžec’, sem patří i něm. dienen ‘sloužit’)”

Ve SNČ na s. 337 je „sloveso přetékat ve významu překračovat vymezený čas stanovený v rozhlasovém či televizním výsilání“

Podle některého kontextu to vypadá, že někde na různých akcích řečnící dlouho povídají, přetahují čas, který je pro ně vymezený, takže „přetékají do basketbalu“.

Přetékat je jasné, ale proč do basketbalu?

  1. Že jsou řeči třeba zbytečné, přílíš dlouhé, takže je třeba změnit téma, nebo skončit. V basketbalu nikdo řeči poslouchat nebude.
  2. Že si moderátoři i zahrávají s posluchači jako s míčem, přehazují je někam jinam, či někomu jinému. .
  3. I sám mluvčí si uvědomuje, že je příliš rozvláčný, takže by měl skončit.

Jde zřejmě o nadsázku, snazší je mluvit, psát než hrát basketbal. V basketbalu by mnozí řečníci neuspěli, takže je posílají jinak řečeno „kl čertu“.

Může to být i jinak.

Tomik3

https://youtu­.be/21SmEN2UUBc
V Case 3.40 pretecete do basketbalu

kolemjedouci

Dle mého názoru se jedná pouze o citaci zažité situace, kdy přesně tuto „hlášku“ jednou prohlásil moderátor zpráv o počasí (jméno nevzpomenu) v situaci časového prodlení jeho vstupu a protáhnutí přes 20tou hod, kdy na jiném kanále již začínal přímý přenos utkání v basketbale. Tzn alespoň u nás v práci toto spojení zaužíváno na schůzkách s překročenou délkou trvání. „Musíme končit, už přetékáme do basketbalu“