íra

přerušení trestu odnětí svobody ze zdr.důvodů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na koho se můžu obrátit s pomocí o případné přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Manžel nastoupil do vězení v prac.neschopnosti s pracovním úrazem a tím pádem nemohl absolvovat rehabilitaci, kde se mělo rozhodnout o další operaci. Na Pankráci mu sice ortoped předepsal rehabilitace, byl na ni párkrát, ale pak musel do vězeňské nemocnice, kde skončil na inzulínu 4×denně. Z nemocnice ho přemístili na Bory, kde s nehybnou rukou nedělají nic a cukrovku má stále hodně vysokou ( 19 – 34 ), což při inzulínu je hodně. Na Poliklinice v Plzni mu také ortoped řekl, že musí rehabilitovat a navrhl žádost o přerušení, protože bude nutná operace, ovšem ve vězení to nikoho nezajímá. Už jsem z toho zoufalá, protože si nemyslím, že odsouzený člověk je zároveň odsouzený na trvalou invaliditu či dokonce smrt. Navíc byl odsouzen za čin, který si již v roce 2003 – 2005 odpykal v zahraničí. Od roku 2005 se nic nedělo, pracoval, žili jsme jako normální rodina a stačil jeden člověk, který je zavřený na 13 let a jeho svědectví je dle paní soudkyně věrohodné a na tomto základě manžela odsoudila. Advokát podal dovolání, ale to může trvat dlouho. Teď mi jde hlavně o manželův zdr.stav, zda mi poradíte na koho bych se měla obrátit.
Děkuji mockrát

Nejlepší odpověď
kropitko

Před přerušením výkonu trestu ze zdravotních důvodů (§ 36 odst. 2 zákona) ředitel věznice vyžádá zprávu příslušného lékaře o zdravotním stavu odsouzeného a podle okolností též stanovisko lékařské komise.V současné situaci, kdy váš manžel již je ve výkonu trestu odnětí svobody, lze navrhnout pouze přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Vězeňská služba ČR má i svoji zdravotní službu. Ta přezkoumá zdravotní stav vašeho manžela a posoudí, zda je možné mu poskytnout potřebnou lékařskou péči během výkonu trestu nebo zda je třeba výkon trestu přerušit. Návrh na přerušení trestu rozhodně nemá odkladný účinek, do doby rozhodnutí soudu zůstane váš manžel ve vězení. Pokud je ale zdravotní stav opravdu vážný, rozhodují soudy v takových případech velmi rychle. Blíže se k vaší záležitosti nelze vyjádřit, je třeba, abyste věc nadále projednávala s vaším advokátem.

Prostudujte toto:
http://www.ko­zy.cz/lp/zako­ny/cr/vezensky­rad.htm

Zdroj: http://www.trestni-rizeni.com/zod­povezene-otazky/odklad-trestu-odneti-svobody-ze-zdravotnich-duvodu