1popelka1

Přehršel, hafo, mrtě

Všechny tři kdysi znamenaly (mimo jiné) hrst, tedy malé množství (velmi malé množství), později se ale význam změnil na opak, na množství velké, mnoho, hodně, spousta a také příliš mnoho, nadbytek, přebytek.
Nevíte, proč došlo k této přeměně? Které slovo používáte nejčastěji nebo je nahrazujete úplně jinými synonymy?
U nás často používáme hafo a mrtě, ale jen mezi svými, na veřejnosti mluvíme/píšeme spisovně.

Nejlepší odpověď
kropitko

mrtě používám jako málo,trošku,pří­padně do poslední mrtě,,,zbytku

Jinak když něčeho hodně,tak je to háfo,už od mých pubertálních let.

Přehršel nepoužívám a setkala jsem se s výrazem přehršelo, chápala jsem to tak,že je toho již přespříliš…

Další odpovědi
annas

Já tyto výrazy používám jen zcela výjimečně.
Zajímal mě původ slov – mrť – a) úlomek něčeho, koousek. b) odumřelá část něčeho.

Do mrtě – do nejmenší částky, do posledního kousku.

Přehršle – něco sypkého nabrané do jedné nebo obou hrstí zároveň – původně až se to přesypávalo.

Hafo – u nás se spíš používá hafol – mnoho.

Podle staročeského slovníku.