Sylvinka

Předčasná menstruace nebo problém? Mám strach 😭

Ahoj, potřebuju urychleně poradit. Dnes jsem nejspíš dostala menstruaci. Měla jsem to dostat až zhruba za dva týdny. Menstruaci mám 2 a půl roku pořád trochu nepravidelně ale myslím že je to v pohodě. Vždy jí dostanu o pár dní déle. Dnes je to jiné. Nevím jestli je to menstruace nebo co to je. Je to slabší a má to jinou barvu. Ráno hnědou až tmavě hnědá a pak černá, celou dobu s krví. Teď večer už více krve. Bojím se co to je. Minulý týden jsem poprvé měla něco s klukem. Ne sex. Pouze mazlení a prstění. Nevím jestli by to mohlo mít souvislost s tím. Také jsem měla střevní potíže v úterý a včera. Také nevím jestli je nějaká souvislost. Kamarádka mi říkala že možná se mi tam dovnitř dostala nějaká špína když mě kluk prstil ale nevím. Bojím se co to je. S rodiči o tom nechci mluvit. Nemám s nimi dobrý vztah. S nikým z rodiny se o takových věcech nebavíme. Takže moje otázka je…je to předčasná menstruace? Je to problém? Co mám dělat? Kdy to přestane? Čím to může být způsobeno?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ano, s největší pravděpodobností (podle toho, co popisuješ) máš bakteriální infekci, nebo mykosu, pokud není gynekologické krvácení masivní, nejde o život ohrožující stav, ale i tak bych doporučil raději vyhledat gynekologickou pohotovost.

Osobně nechápu, proč to probíráš s kamarádkou, nebo tady: ani tady, ani u kamarádky, není kundozpyt.

Buďto vyhledej gynekologickou pohotovost (silně doporučuji, jsi mladá), nebo ráno, ale to nejpozději, klinického gynekologa.

Nevím, odkud jsi, tady je třeba gynekologická pohotovost městské nemocnice Ostrava!!!:

https://www.mnof­.cz/pohotovos­tni-gynekologicka-ambulance

Další odpovědi
da ny

ZŘEJMĚ JDE O PŘEDČASNOU MENSTRUACI.
NEDĚS SE (Filip84), VAGINÁLNÍ MYKOZA TO URČITĚ NENÍ. TAM JSOU JINÉ OBTÍŽE
https://www.le­karna.cz/clanek/va­ginalni-mykoza-priciny-reseni-a-prevence/

Bakteriální infekce to také není ;), to bys měla výtok, bez krve.
https://www.klub­zdravi.cz/a/tra­pi-vas-vaginalni-infekce

Pokud by se jednalo o nešetrnou sexuální aktivitu, mohla by se krev objevit.
Je mi líto, že si o tom nemůžeš promluvit s mamkou. Nepíšeš, kolik je ti let. To, že nemáš dobré vztahy s rodiči, zkus napravit. Většinou bývá chyba na straně mláďat (paštikují, nespolupracují, v domácnosti nepomáhají, mají jen požadavky na věci, poflakují se, cítí se nepochopení atp.).
Časem z toho mládež „vyroste“ a zmoudří. Rodiče takové období musí také přežít ;D Hlavně, že se pouštíš, do sexuálních aktivit, ale základní, potřebné informace nemáš…. (!).
TADY ODPOVĚDI, NA SVÉ OTÁZKY TĚŽKKO DOSTANEŠ.
Pokud Tě nepoučila máma a nevzala v 15 letech za ruku na první gynekologické vyšetření. Je to smutné. Inteligentní děvče se dostane k potřebným informacím samo, třeba na internetu, ve škole aj. Samozřejmé je, že dívka v 15 letech bývá panna. I ta jde na takové vyšetření a každá, další preventivní.
zdroj: https://www.gyn­prenatal.cz/prvni-gynekologicka-prohlidka
Citace z odkazu: „Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy. Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy.“
Gynekolig/žka ti- jistě odpoví i na některé otázky, které nechceš/nemůžeš probrat s matkou.

  • *

Menstruační krev není vždy jen čirá, může obsahovat sraženiny krve i tmavší krev. Uvidíš, jak to proběhne (délka, síla). Kdy nastoupí další menstruace.
Každopádně si najdi svého gynekologa, kam budeš pravidelně docházet. Je to tvé právo, a nepsaná povinnost, v zájmu vlastního zdraví. S první návštěvou ti mamka jistě pomůže, i s výběrem lékaře. Případně požádej praktického dorostového lékaře/pediatra o informace. Odpoví i na tvé zde položené otázky.

SVĚŘOVAT SE A DÁT N RADY KAMARÁDKY/DEK, NEMUSÍ BÝT ZROVNA ŠŤASTNÁ VOLBA. TADY TAKÉ NE :)
Přečti si všechny mé odkazy. Bláboly to nejsou a jistě trochu poučí a pomohou.

Kazatel

Zajdi k doktorovi, jestli už máš občanku, můžeš i bez rodičů. Takhle na dálku tě nikdo nevyšetří, může to být jen rozhozený menstruační cyklus, ale i něco mnohem vážnějšího.

paul1

Nejlepší bude zajít na gynekologii, držím palce. Jinak – k tomu prstění – je dokázáno, že nejšpinavější část těla jsou ruce, tam hlavně nechty. Jsou špinavější, než pozadí. Takže hygiena rukou především.

Filip84

da ny: To je druhá možnost, je to i pravděpodobnější možnost, ovšem očekáváš od holky, která nikdy u gynekologa nebyla, je jí tak 15–16, možná i míň, že dokáže nějak pregnantně popsat výtok z vaginy? Já ne a doptávat se mi přišlo zbytečné: stejně s tím musí k lékaři, Sicher je Sicher.

Sylvinka

Nikdy jsem u gynekologa nebyla, a mám strach. Musela bych to říct mamce, ale to nedokážu 😭.

da ny

Většina matek/rodičů koná a pomáhá svým dětem, v jejich prospěch. Někdy bohužel nejsou ideální vztahy. Zbytečná/falešná stydlivost, a obavy nikomu nepomohou. Ksou k ničemu.
Kamarádce se nestydíš vše svěřit? Co když si to nenechá jen pro sebe?
Do sexuálních aktivit se má pouštět člověk poučený, informovaný a zralý. Není třeba nikam spěchat.
Kamarádka má pravdu v tom, že se „kluk“ může postarat o zbytečné obtíže u dávky. Zejména pak nechráněným pohlavním stykem. Hrozí přenos HPV virů (časem si něco přečti) a dalších pohlavních obtíží a nemocí. Jen chlapec, který nikdy neměl ani jediný nechráněný styk, není hrozbou. Tam je pak hrozbou nechtěné těhotenství,

Sylvinka

Nedávno mi bylo 17, a u gynekologa jsem nikdy nebyla. Přemýšlela jsem že bych tam asi i chtěla zajít ale bez řidičů to nejde. Prosím poraďte mi jak to mamce říct. Dneska je to trochu horší a začíná mě bolet břicho. To mě při normální menstruaci nebolí. S rodiči nemám dobrý vztah protože je to celé takové zvláštní. Mamka se mnou nikdy o menstruaci nemluví. To když jsem to poprvé dostala zjistila až za rok od doktorky a seřvala mě. Nevím proč. Dnes ráno jí chci požádat jestli by jsme nemohli zajít ke gynekologie. Taky nevím jestli jsem panna, měla bych být, sex jsem neměla, ale neumím svojí panenskou blánu nahmatat.

da ny

Cytologii během krvácené nabrat nemohou (štětičkou stěr, vzorek jde na histologické vyšetření, pod mikroskopem) . o, až později. Mamině řekni, že krvácíš, mimo cyklus, s jiným projevem a s bolestmi. Snad ti poskytne oporu, případně pomoc ( gynekolog).
Musíš mamku požádat o radu, pomoc. My rodiče, vždy nemyslíme na všechno. Dnes máte mnohem více dostupných informací, než jsme měli my. A jestli mamka razí heslo, že nevyžádaná rada/pomoc je marná a nežádoucí (jako já). Ale mám zkušenosti i takové, že někteří rodiče to s dětmi neumí nebo mají malý zájem o své děti. To je smutnější. Tak „využij“, alespoň něco, co ti mamka bude schopná poskytnout. Hodně štěstí!

Sylvinka

Mamce jsem řekla že krvácím mimo cyklus a ona řekla že jí to je jedno a ať jí s tím vůbec neotravuju. Potom mě poslala někam. Čekala jsem že se tak zachová. Nikdy se s ní o tom nedalo bavit a proto jsem s ní o tom ani nemluvila. Nevím co teď mám dělat 😔

da ny

pro Sylvinka
Já jsem měla průběh menstruace (v průběhu života) různý. Někdy bez bolestí, Prvních 8 let jen s bolestmi, krutými křečemi břicha. Po letech bolele záda, stehna, pak nějaký čas nic, nebo první 2 dny. Dcera (29) má celé roky velké bolesti, má od gynekoložky Algifen kapky.
Z odkazu víš, že 1. návštěva gynekologa je ideální v 15. letech. Maminku požádej. O tom chlapci jí říkat nic nemusíš, pokud nechceš. Možná už to máš vyřešené. Na gynekologii bys chodit měla. S paní doktorkou/dokjtorem budeš pak v ordinaci sama. Tam můžeš pokládat otázky, bez studu (před mamkou) Na gynekologii upozorni, že pohlavní styk jsi ještě neměla. Neměli by tě vyšetřovat rukou.
Už jen pro tvůj klid vyhledej gynekologa, Některé mamky jsou v těchto otázkách „stydivé, zaostalé“. Je to škoda. Moje děvčata se nikdy nestyděla: Něco si sice načetly, ale vždy přišly s otázkami a s problémy.
Tvůj současný “problém“ nemusí nic znamenat, ale může. Na gynekologii se ženy během menstruace zpravidla nevyšetřují. Pokud jrvácení trvá déle 10 – 14 dní je třeba lékaře vyhledat. Zajít třeba i do nemocnice (tvůj lékař může mít dovolenou, marodit aj). V lékárně mají také volně prdejné přípravcky na bolestivou menstruaci (spasmatické bolesti). Poradí ti, mohou se bolesti alespoň zmírnit (dceři nepompohlo nic, teplo, ežeka stočená do klubíčka). Nyní má ten Algifen a ty 2 dny musí zvládnout i v práci ;D
Některé ženy mívají i zvýšenou teplotu + – 2 dny.
Věřím, že to zvládneš as mamkou nějak také. Poptej se kam chodí a jestli je spokojená (pokud na to nekašle).. Případně hledej hned nebo časem „ověřeného

Filip84

No: jasně, já si hned myslel, že to bude „zgruntu hodná ženská“.

Připrav se na to, že Tě seřve, no tak co: když je to kráva, tak je to kráva, co s krávou naděláš. Prostě si to neber osobně, jak když máš poťouchlého postiženého, a on se chová jako debil, taky se na něho nezlobíš. Prostě to vem tak, že má paní matka „problém s hlavou“ („Podívejte se na támhletoho chlapce, jak má velikou hlavu, ten musí být úplně blbý!“ „Ale to je můj syn!“ „Vážně? Ale sluší mu to, že?“), a že za rok budeš plnoletá, a pak: Fuck off!

A nebo zajdi na gyndu sama, proč bys, v sedmnácti, měla všude s sebou tahat matku? Tak nebo tak: to zvládneš! +1

Filip84

A Ty to zvládneš, já Ti věřím: jsi velká holka, už, šikovná, všecko, tak neboj, oni Tě tam neukousnou, na té pohotovosti, dostaneš čípky / mastičku / tabletky (s největší pravděpodobností, jasnovidec fakt nejsem), a ono to bude dobré! +1

Filip84

Pochop, já s Tebou sice soucítím, svým způsobem Ti i rozumím, ale co mám tak, asi, pro Tebe udělat?

Tak neříkej matce, že Ti spolužák strkal prsty do veselé dírky, jenom, že máš ten problém, ne? Musíš, to zase není jako legrace, nemáš na vybranou. A když nemáš na vybranou, je zbytečné se tím trápit.