Krystof420

Před měsícem sem měl 15. narozeniny. Měřím 176 cm, moje sestra (17) měří 183 cm a můj otec měří 188 cm. Jak budu vysoký?

(Moje matka měří 175cm) Vím, že záleží na genech, zajímalo by mě ještě v jakém věku asi kluci přestávají růst.

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

Podle výpočtu výšky na základě výšky rodičů bys měl mít 188 cm (počítá se to jako výška otce + matky + 13 cm, to celé děleno dvěma). Kluci mohou přestat růst kdykoliv, ale většinou okolo 18. Znám lidi, co rostli po dvacítce, a taky ty, co rostli do 15 a potom už nevyrostli ani o půl centimetru.

Ten výpočet ale není moc spolehlivý. Třeba můj táta by podle něj měřil rovných 180 cm, ale on má o 13 cm více. Mimochodem, já jsem v tvém věku měl přesně 175 cm. Teď, o dva roky později, mám „jen“ 178 cm. Ale třeba můj táta byl prý hodně malý do 17 let a potom najednou prý vyrostl snad 20 cm. Každý to má jinak…

Jako důkaz toho, že neexistuje spolehlivost toho, že budeš vysoký jen kvůli rodičům anebo že onen vzorec nefunguje moc dobře, je třeba případ synů herce Pierce Brosnana. Sám měří 186 cm (nebo minimálně měřil za mlada) a jeho žena 173 cm. Sám si můžeš vypočítat, kolik by měli měřit jeho synové. Vyšlo by ti 186 cm. Ale jeho tři synové měří 183, 185 a 196 cm. Stejně tak mám spolužáka, který má v mém věku lehce přes metr devadesát, ale jeho bratr nemá přes 180 cm! Spolužák má totiž geny po vysoké matce, ale jeho bratr geny po malém otci.

Prostě genetika a celkově matka příroda je nevypočítatelné, ale ty si z toho nic nedělej :)

Další odpovědi
_Bůh_

188 cm.
Rostou do 21 let.

elkon

To ti nikdo neřekne. Někdo roste do osmnácti, někdo o něco déle. Je to individuální. Ale syn často bývá výškou podobný otci. Pravidlem to však není. Ani 176 cm není žádný prcek.