BlackBoy

Prečo Hitler nariadil napadnúť Sovietsky zväz, keď boli spojenci?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Hitler se SSSR podepsal smlouvu o neútočení jenom proto, aby měl volné ruce k válce na západě. Když dobyl západní Evropu už smlouvu nepotřeboival a tak jí porušil.

Další odpovědi
led

Medzi Nemeckom (Hitlerom) a Sovietskym zväzom (Stalin) nebola podpísaná spojenecká zmluva. Bol podpísaný len Pakt o neútočení, ktorý obe strany brali len ako dočasný na posilenie svojich armád.
Pocit spojenectva mohol vzniknúť pri obojstrannom zaútočení na Poľsko a zabraním jeho územia, prakticky obidve strany si tu vytvárali budúci vojnový priestor.
Ak by ste si prečítali hitlerovu knihu Mein Kampf (Moje cesta v češtine), prípadne iné dokumenty z tej doby, bolo by vám jasné, že územie slovanských štátov až po Ural sa mali stať súčasťou Nemecka, Slovania menejcenný národ bol vhodný len na hrubé pomocné práce a vysídlení za Ural

anonym

To bylo takové spojenectví – nespojenectví, v podstatě šlo jen o čas, který stát svého spojence napadne dříve – v tomto případě bylo rychlejší Německo…
😉

Yavin

On asi nikdy nebral Sovětský svaz jako spojence. To jenom na oko. Chtěl získat celý svět a Sovětský svaz by tedy musel napadnout tak jako tak. Ale Sovětský svaz byl napaden Německem také kvůli přírodním zdrojům (ropa, uhlí, …).
V té době to bylo pro Němce asi nejvýhodnější protože v té době se Sovětská armáda teprve vzpamatovávala z čistkek, které nařídil Stalin, takže byla oslabena.

MK44

Např. proto, že –

  1. Hitler sám prohlásil, že smlouvy jsou pro něj jen kusem papíru.
  2. Hitler potřeboval energetické zdroje – především ropu z kaspické oblasti.
  3. Válka o Británii se protahovala a další úspěch nadřazeného národa v nedohlednu. Hitler potřeboval vítěznou a permanentní válku, aby národ udržoval v bojovém nadšení a válečném zapřažení. Aby Němci neměli čas přemýšlet a nezačali pochybovat o tom, co že to vlastně dělají a zda potřebují takovéhoto vůdce.
  4. Nacisté si plánovali, že východní Evropu zkolonizují (Drang nach Osten), osídlí německými osadníky, dosavadní obyvatelstvo zotročí nebo vyvraždí. Válka byla z jejich pohledu nevyhnutelná a nač tedy poskytovat Sovětskému svazu čas, aby se na ni lépe připravil.