Hanah

Pravomoc většiny při hlasování SVJ v neprospěch odhlasovaného?

Ve dvoře domu bylo pokáceno 13 vzrostlých,zdra­vých stromů /listnaté i jehličnaté/ a řada kvetoucích keřů.Získaný prostor bude osázen nově /nízké keře,neopadavé/ v ceně asi 8 tisíc dle projektu za 3 tisíce a další zeleň ustoupí parkovacím místům.Dle zákona prý vše v pořádku,získané povolení i na 2 ovocné stromy.O úpravu stávající zeleně či částečné pokácení nebyl zájem.Jak výbor návrh předložil /ovlivnil přítomné/,tak byl schválen.Ptám se,proč takovému rozhodnutí není nadřazeno překontrolování odborem životního prostředí /stromy více jak 20tileté,javor mleč,jabloň,třešeň drobnička/?Nebyly to 1 či 2 stromy a rozhodl laický pohled a zájem zlikvidovat stávající veškerou zeleň.Hodnota ztráty funkční zeleně,zvláště ve městě,je vysoká.Myslím ,že oznamovací povinnost SVJ by byla na místě.Zvláště zde v tomto případě,kde likvidace zeleně byla cíleným záměrem.Zákon byl pravděpodobně obejit,se souhlasem laické většiny (lhostejní a loajální) a teď hledí na výsledek té devastace s překvapením-no on výbor říkal…A tak se ptám za menšinu /výborem zatracovanou/je pravomoc většiny při hlasování v neprospěch výsledku hlasované věci a zejména v tomto případě na místě?

Nejlepší odpověď
anonym

Tak teď netuším, o co Vám vlastně jde. Jako čle nové SVJ jste zřejmě o realizaci projektu hlasovali a projekt byl většinou schválen. Měla jste tehdy vystoupit s tím, že žádáte o přešetření odborem životního prostředí, zda je kácení v pořádku.
Pokud si jako členové něco schválíte (ikdyž se menšina musí potom přizpůsobit a podřídit se většině), a pokud toto schválení není v rozporu s platnými zákony, tak se nedá nic dělat s tím, že se kácí stromy a keře a padne část sadových úprav na úkor parkoviště pro auta, které zřejmě někteří z hlasujících také potřebují.
Proti tomuto opatření se dalo něco namítat a zakročit, když se žádalo o povolení ke kácení porostu. Když už jsou stromy a keře pryč, tak s tím je už zbytečné něco podnikat.

Další odpovědi
pusinka50

Podle zákona to asi nebylo:

http://www.eko­poradny.cz/faq/jak-a-kde-zadat-o-povoleni-ke-kaceni-stromu.htm

Taktéž nechápu, na co vlastně ptáte? Udělali jste to bez povolení, jak je zřejmé, když to udáte na úřad, dostanete všichni pokutu a budete platit jak mourovatí