Frontinus

Právo na názor, právo na fakta – a kdo je odpovědný za oběti?

V jistých kruzích – a nijak se netajím tím, že tyto lidi pokládám za dutohlavce – je zvykem vykládat „právo na názor“ dosti extenzivně jako „právo na vlastní fakta“. Tímto „právem na názor“ pak obhajují nejrůznější bizarnosti v medicíně, například homeopatii, to, čemu se říká tradiční čínská medicína (systém je ve skutečnosti starý sotva půl století), léčbu popíjením průmyslového bělidla a odvozenin (MMS/CDS), léčbu injekcemi kyseliny chlorovodíkové, léčbu nádorů javorovým sirupem a jedlou sodou, léčbu vírou, odmítání očkování, ájurvédu, Breussovu dietu,… Takové postupy mají své oběti. Není jich málo, jen je jich lékařům líto, takže o jejich neblahých osudech obvykle moc nepíší kazuistiky. Přesto taková jména existují, např. notoricky známý je Steve Jobs, jsou ale i jiní, např. https://www.zdra­votnickydenik­.cz/2019/07/al­ternativni-medicina-zabiji-evropska-legislativa-chrani/

Kdo je podle vás odpovědný za tyto oběti? Jen sám nemocný, že se nechal nachytat podvodníkem bez svědomí, nebo psychotikem s posláním? Nebo příslušný léčitel? A nenesou svůj dost podstatný díl viny všichni ty, kteří takové podvodníky a psychotiky nejen tolerují, ale obhajují nebo dokonce adorují?

Nejlepší odpověď
anonym

Doporučuji shlédnout dokument „Scientologie, pravda o lži“, stačí vygooglit (viz hodnocení na csfd https://www.csfd­.cz/film/324438-scientologie-pravda-o-lzi/prehled/ ) … stručným komentářem je i stanovisko splolku Sisyfos zde https://www.si­syfos.cz/clanek/925-scientologie … jde o to, že tyhle názorové proudy vystavěné obvykle na komplexní struktuře nepodložených tvrzení zahalených do kabátku optimismu, dobré vůle a pseudovědeckého žvanění které by před skutečnými vědci nikdy neobstálo až příliš snadno některé lidi v nouzi nadchnou a posléze otupí jejich schopnost ptát se, váhat, hledat pravdu a nepodložená tvrzení zpochybňovat.

Zrovna z toho odkazovaného dokumentu to vyplývá velmi názorně, je tam řada svědectví lidí kteří konkrétně ve scientologické církvi zastávali řadu let „významné“ pozice než se jim z toho kolotoče jehož cílem je vysát z vás poslední korunu podařilo utéct. Velmi podobné je s tzv. alternativní medicínou, skoro bych řekl že je to jen specializovaná odnož scientologie, je to totiž opět jen snůška pseudovědeckého ničím nepodloženého blábolení motivovaného především snahou z člověka vytáhnout poslední groš ukrytá pod rouškou dobré vůle, optimismu a nadějí.

Ano je to velmi nebezpečné, a ano jistě na tom nesou část viny jak organizátoři podobných podvodů tak i ti kteří se nechají tak snadno zmanipulovat, aby jim nekriticky věřili a riskovali zdraví své a často i rodinných příslušníků / dětí. Ale nic moc jiného se s tím dělat nedá, než dát slovo evoluci, která prokáže zda tento naivně důvěřivý a manipulovatelný genom v nás má být dlouhodobě úspěšný. Protože nic moc jiného s tím prostě nenaděláte. Všichni v tom operují na dobrovolné bázi, často podepisují zřeknutí se zodpovědnosti toho kdo jim terapii, medikament či cokoliv na ten způsob prodává. Nelze to tedy postihnout právně.

Další odpovědi
Rokio

Rozhodně není chyba jen na straně klienta/pacienta. Každý poskytovatel služby (léčitel, lékař, kadeřník, finanční poradce atd.) nese svůj díl viny, pokud daná procedura má neúspěch.

Máme také nový občanský zákoník, podle kterého „radící“ má také odpovědnost, protože to on poradil svému klientovi.

aliendrone

Kdo? Sám nemocný? Podvodník „léčitel“? Hloupí jedinci, kteří ač ničemu nerozumí se bijí v prsa tvrdíc, že „to funguje“? Nebo dokonce systém, který to umožňuje? (jj, i systém samotný do toho spadá)

Jasně, že vině participuje vše výše zmíněné. Není důležité kvantifikovat „podíl viny“, k čemu je to dobré? Mám se dojímat nad smrtí nebohého miminka „bez viny“ (které nikomu neublížilo a jednou z něj mohl být další Mozart nebo Hilbert), jehož dementní rodiče ho svojí blbostí zabijí? ANI NÁHODOU!

Sám jistě víš, jaké jsou pravděpodobnosti ohledně potomstva debilů, téměř s jistotou by z miminka nevyrostl žádný Einstein, nýbrž jen DALŠÍ debil. Stavět se proti přirozenosti přírodního výběru je zbytečné. Příroda si vždy najde cestičku, kterak eliminovat méně schopné jedince a stará se o to, aby se jejich geny nestaly přítěží (jakkoliv jí moderní medicína do toho velmi úspěšně hází vidle). Měl bych snad plakat nad „zbytečnými umrtími“ předků, kteří byli jen „trochu slabší“ v úsudku a mysleli si, že „ta větev je udrží“, čehož následkem je sežral medvěd či jiná šelma? Díky eliminaci nedostatečně schopných přežít jsme právě takoví, jací jsme. Tahat do toho nějaká etická kritéria, která jsou dnes taková, zítra maková a jsou s námi teprv maximálně pouhých několik století (co je to v porovnání s miliardami let evoluce) mi přijde nemístné. Ano, z jednoho úhlu pohledu můžeme litovat a smutnit nad „zbytečou smrtí“, které šlo zabránit, jiný náhled (např. pragmaticko-enviromentalis­tický) je ovšem mnohem radostnější, protože ono stále platí https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZJn-of6nTvE Tudíž z takového úhlu pohledu to nejen že nemusí být žádné drámo či tragédie, ale naopak i důvod k oslavě. ;)

Jiná věc, která by se s trochou chtění dala snadno implikovat z tvého dotazu je obecné zavrhování alternativních léčebných postupů a mám potřebu se k tomu vyjádřit. Takže:

  1. I léčba u klasických lékařů (doktorů medicíny) JE nebezpečná. Když jsem byl mladší (a nepřemýšlel o tom), předjímal jsem jako všichni laici bez dalšího obecnou představu, že lékaři „umí“. Což ZDALEKA neodpovídá realitě, dokonce bych si dovolil z VLASTNÍ zkušenosti tvrdit, že přinejmenším POLOVINA z nich jsou „MUDr Cvach“ (se všemi důsledky z toho plynoucími). Pohoršovat se nad zoufalou neschopností politiků, administrativních pracovníků/úřed­níků, obouručně levých řemeslníků atd. je normální, zato donebevolající NESCHOPNOST a stupidita některých lékařů je doslova TABU! A lékaři SAMI (lékařská komora) si podkopávají důvěryhodnost tím, že nezaujímají dostatečně kritický/tvrdý postoj k různým pochybením, kterých se ti „méně schopní“ v jejich řadách dopouštějí.

Z lidského hlediska to je pochopitelné, ono stanovit správnou „diagnózu“ i v případě obyčejného mizerně pracujícího automobilového motoru ohne sranda, natož u pacienta, který zpravidla ani nedokáže dostatečně výstižně a komplexně vyjádřit svoje potíže. Ergo – dnes to podělal ten, zítra onen a pozítří třeba já > ruka ruku myje a pokud nejde o něco i úplnému blbci jasného (např. pochybení při zákroku díky vlivu alkoholu/drog apod.), tak se to potichu zamete pod koberec. Nahrává tomu fakt, že kdo jiný, než lékař může dostatečně fundovaně posoudit práci jiného lékaře? Ombudsman? ;) TOHLE vyloženě nahání jedince (jinak normální) do náruče všelijakých unterwassermannů! Kdo udělal pár špatných zkušeností k klasickými lékaři, PŘIROZENĚ hledá „něco jiného“.

  1. Rozhodně bych netvrdil, že alternativní léčba nepomáhá. Jakkoliv nerozumím jejím principům/mecha­nismům léčby (můj názor je, že jde především o psychologické faktory jako je placebo efekt), tak v konečném důsledku mne NEZAJÍMÁ, jak to funguje. Když mne „bolí záda“ a doktor medicíny mi NENÍ schopen pomoci se všemi skalpely a pilulemi, zatímco nějaký léčitel s nějakým máváním/mazáním „vodičkou“ atd. ANO, tak KDE je chyba? U mne nebo u lékaře?

Je mi prostě fuk, jestli mne „podvodník přesvědčil, že mi pomáhá“ nebo jestli mi „léčitel opravdu pomáhá“ – podstatný je pro mne VÝSLEDEK, tj. jestli bolesti zad zmizí. A vo-vo-vo-votom to je. ;) :)

led

Odpoveď na vašu otázku musím rozdeliť na niekoľko častí.
Právo na názor a právo na fakta má každý. Mám právo na svoj názor, mám právo dostať pravdivé fakty
Teraz využívam svoje právo na názor:
1– Ale ten, kto presadzuje na trh „zázračný“ liek, len pozrite na množstvo navonok „dôveryhodných inzerátov“, v ktorých sa opisujú až nadpozemské záračné úspechy lieku, podporene odozvami „pacientov a lekárov“ z „malú cenu“ v hodnote priemernej týždennej mzdy na toto laici pobláznení množstvom reklamy v médiách ľahko naletia. Ale keď dôjde k záporným následkom všetci „dávajú ruky preč“, pretože pacient sa tak rozhodol A čo robí zdravotníctvo proti takýmto klamlivým inzerátom a oblbovaní ľudí? Na druhej strane sa týmto pacientom nedivím, lieky sú drahé, u lekára čakajú niekoľko hodín a žiaľ počula som aj názory „lekár ma nepresvedčil“. Potom sa divíte, že ľudia utekajú k pochybným liečiteľom?
2– K čínskej medicíne – klasická čínska medicína žne úspechy už stáročia. Množstvo týchto osvedčených postupov používa aj súčasná európska medicína.
Máte pravdu v tom, že niekedy sa vydáva za tradičnú čínsku medicínu aj „šmejd“
3 – A teraz vás budem citovať „Kdo je podle vás odpovědný za tyto oběti? Jen sám nemocný, že se nechal nachytat podvodníkem bez svědomí, nebo psychotikem s posláním? Nebo příslušný léčitel? A nenesou svůj dost podstatný díl viny všichni ty, kteří takové podvodníky a psychotiky nejen tolerují, ale obhajují nebo dokonce adorují?“ Tak, kto je za to zodpovedný, že sa to u nás dostáva na trh? Nie je to pokútnym spôsobom, ale je to legálne? Ako je možné, že takéto „lieky“ sa beztrestne predávajú naivným pacientom? Prečo nie je na trhu dostatok skutočných liekov, nemyslím tie predražené, tie drahé nech si kúpi kto na to má, ale sú pacienti, ktorí na ne nemajú dostatok peňazí. Kto za to zodpovedá? A práve vďaka tomu potom chorí veria „zázrakom“ a utekajú k ľudovým liečiteľom.
4– Myslím, že nachajme každého nech si utvorí svoj názor. Ale stíhajme tých, ktorí vedome poškodzujú zdravie ľudí.

5– Je to ako s náboženstvom,
keď je zle, viac ľudí sa obracia k Bohu, než keď sa majú dobre.

Frontinus

led: " Mám právo na svoj názor, mám právo dostať pravdivé fakty"
Asi jsem byl málo explicitní. „Právo na fakta“ je dosti okřídlená fráze, ironizuje postoje podobné těm tvým (nebo annas), tedy že implicitně nebo dokonce explicitně pokládáte „právo na názor“ za ekvivalent „právo mít jen taková fakta, které podporují to, co pindám, a vše ostatní ignorovat“.

led: „A čo robí zdravotníctvo proti takýmto klamlivým inzerátom a oblbovaní ľudí?“
Pokud jde o problém kompetencí příslušného úřadu, koná. Problém je, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (registrované léky, padělky léků, lékařské přístroje), Státní zemědělská a potravinářská inspekce (doplňky stravy), Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (veterinaria) ani Ministerstvo zdravotnictví nemají v tomto ohledu mnoho kompetencí a i ty jsou omezeny hranicemi České republiky. Mohou dělat osvětu, ale v tom nejsou zdaleka tak aktivní jako třeba Sisyfos.
Jistě, mohli by se inspirovat například Španělskem a pokusit se najít kličku, jak vykázat homeopatika z lékáren, i když cestou hlouposti a korupce jsou homeopatika na úrovni EU oficiálně uznaným lékem.

led: „klasická čínska medicína žne úspechy už stáročia. Množstvo týchto osvedčených postupov používa aj súčasná európska medicína.“
Nepravda. Čínská medicína nikdy nedosahovala pronikavých úspěchů, jen se jim podařilo se poměrně záhy zcela odříznout od zpětné vazby, tedy od posouzení, jestli jejich zásahy skutečně pomáhají. To jim umožnilo bájit ve svých spisech o téměř zázračných schopnostech jejich léků. Druhý krok, kult předků, efektivně blokoval motor rozvoje medicíny v jiných civilizacích (zejm. antická a novověká Evropa), totiž pochyby o tom, co se píšě ve starých spisech.

Ve skutečnosti byla čínská medicína tak úspěšná, že když se v Číně objevili Britové, tak bez ohledu na jejich agresivně-okupační charakter a na silný nacionalismus Chanů byla čínská medicína velmi záhy vytlačena evropskou medicínou. Medicínou, která k překvapení všech nejen léčila, ale ve srovnání s tou čínskou i poměrně často vyléčila. Nebo alespoň efektivně zmírnila utrpení nemocného. A to bylo 19. století, tedy ani evropská medicína nebyla z našeho pohledu nic moc.

To, co se vyváží do světa pod značkou „tradiční čínská medicína“, je ve skutečnosti výběr nesourodých zlomků provedený pod taktovkou Velkého Kormidelníka v 50. letech jako jakási Potěmkinova medicína. Klíč k výběru byl jednoduchý – zahrnuté postupy musely být současně levné (řešil se kritický nedostatek lékařů, chtěli hlavně iluzi dostupné péče) a kompatibilní s Maovým chápáním marxismu (protože zuřící Kulturní revoluce).

zdroje: R. Porter: Dějiny medicíny; A. Levinovitz, Alan: Chairman Mao Invented Traditional Chinese Medicine. Slate (22. 10. 2013).

led: „Tak, kto je za to zodpovedný, že sa to u nás dostáva na trh? Nie je to pokútnym spôsobom, ale je to legálne?“
To je složitější. Dílem je to naprosto legální jako výsledek korupce a hlouposti (homeopatie, antroposofická medicína), dílem je to v šedé zóně (tzv. tradiční čínská medicína, EAV, biorezonance), dílem je to nedosažitelné (e-shopy v zahraničí) a dílem je to špatně podchytitelné vzájemné ovlivňování se tupců (např. skupina popíječů „Sava“ kolem O. Nepilého a L. Sehnala). Politici nemají moc chutí to řešit, protože ví, že podíl voli-čů je vysoký. Kauzy AKTIP a Šula sice na chvíli zdánlivě rozhýbaly stojaté vody, ale nejspíš z toho nic nebude, protože podobní šarlatáni (Vojáček, Jonáš a spol.,..) i jejich „duchovní otcové“ (Honzák, Chvála,…) jsou stále prezentováni jako hvězdy, dokonce i ve veřejnoprávních médiích. Omezenci pokládající pseudomedicínu za skutečnou alternativu tak dostávají „svá fakta“ (viz výše) a politici nemají chuť prosazovat postih pro šarlatány.

led

Som rada, že ste napísali konečne viac o probléme, než vaše bežné reči.

anonym

jinak mne skutečně pobavilo silně alibistické stanovisko „čínská medicína je osvdčená“ v kombinaci „někdy se za ní vydává i šmejd“ … to jsou úžasné fráze které vám vlastně umožní tvrdit že to funguje skvěle a když to nefunguje je to vinou toho že to není pravá čínská medicína ale nějaký šmejd, tak tedy doufejme že ten podíl šmejdu v oblasti evropského trhu čínské medicíny není nakonec víc než 90%

led

žiaľ je. Keď pozriete na tie rôzne mastičky na trhu za pár Kč až po tie v médiách „na základe výzkumu v…“ čo vlastne sú tiež šmejdy vydávané za skúsenosti čínskej medicíny za stovky až tisícky Kč, všetko „lieky“ čo ani neboli na oficiálnych zdravotných atestoch, (neviem presne ako sa to volá, aby ma náhodou nenapadol nejaký kvalifikovaný MUDr) to všetko sú šmejdy. A keď to spočítate, pomer legálnych liekov s atestom a šmejdom sa kloní ku šmejdom.

anonym

ano v tom případě ale v Evropě praktikovaná čínská medicína nefunguje protože je to z drtivé většiny šmejd co neprošel ani základním atestem a s tou osvědčenou nic společného nemá a to platí i o těch to samozřejmě tvrdí, že oni jsou zářná výjimka a dělají to správně, protože to může být šmejd zrovna tak. Základní testy totiž často prokážou jen zdravotní nezávaznost, nikoliv však účinnost léčiva v nějakém pozitivním smyslu.

annas

Co když vám klasická medicína nepomůže, lékaři si nevědí rady, ale lékař, který navíc používá alternativní medicínu, ano?

Opakuji se,. nebýt této lékařky, tak jsem už nežila.

Příroda léčí, lékař uzdravuje.

Frontinus

Za většinou zázračných úspěchů šarlatánů (nazývejme věci pravými jmény) je stigmatizace psychiatrie, pacient je ve skutečnosti neurotik a subjektivně se mu uleví, protože jeho neuróza se sice neřeší, ale cestou placeba se potlačují projevy. Menší část případů jsou choroby s variabilním průběhem v čase, které mohou spontánně zmírnit závažnost nebo dokonce na léta zcela odeznít, případně je „alternativně léčeno“ podezření či rozléčená nemoc. No a když se zlepšení nebo dokonce odeznění časově kryje se zásahem šarlatána, je tu „důkaz zkušeností“. Ve druhém případě nejde o nic záhadného, klinicky variabilní průběh může mít například ekzém, roztroušená skleróza se někdy projeví právě jednou atakou v životě (klinicky izolovaný syndrom) a do spárů šarlatánů se občas dostanou onkologičtí pacienti před dokončením řádné terapie, na popud šarlatána odmítnou dokončení – a někdy mají štěstí.

annas

Nic z toho, co jste uvedl, se mně netýká.

I lékař, který léčí nejen klasicky, je šarlatán?

annas

Oprava – patří mě.

Přiznávám, že před 20 – 25 lety jsem o alternativně medicíně nevěděla nic.

Moje spolužačka žila několik roků v Číně, pak pracovala v v Německu. v 90. letech se vrátila k nám.. Praktikovala především akupunkturu. Denně před její ordinací stály fronty především řidičů, jimž pomohla.

Jen poznámka, není to lékařka, k níž jsme chodila já. Nezatracuji klasickou medicínu, ale upřednostňuji bylinkové extrakty před chemií.

Frontinus

ad oprava: Mikolášek měl také stovky obětí. Mnohé zabil a mnohé zmrzačil tím, že jim nalhával, jak jim pomůže. Bez bezprostřední vazby na efekt je popularita jen důkazem přesvědčení na jedné straně a nekritičnosti na straně druhé. Naprosto stejný mechanismus, který dostal k moci třeba Hitlera.

Frontinus

Uvedl jsem jen některé příklady. Nez konkrétní diagnózy se nemá smysl bavit o tom, do které skupiny jsi patřila.

Ano, lékař, který kombinuje skutečnou medicínu s podvodem vydávajícmi se za medicínu (nazývejme věci pravými jmény), je šarlatán. Jedinou otázkou, kterou nelze bezpečně rozhodnout, je to, zda je šarlatán z ostudné neschopnosti, nebo z cynické všehoschopnosti.