izie999

Pravidelný trojboký hranol

Mám pravidelný trojboký hranol se stranou 35cm má objem 22,28l. Mám vypočítat obsah pláště.Jak ho vypočítám?

Odpovědi
pusso

Plášť 3-bokého hranolu se skladá ze 2 trojuhelniku a 3obdelníků.Sečteš jejích plochy a jeto…Plochu rovnostranného trojuhelníku vypocítaš tak,že je rozdělíš na dva pravouhlé trojuhelníky kde znáš dvě strany(35cm a 17,5cm)pytagorovou větou vypočítaš třetí stranu a ta je zároveň výška púvodního trojuhelníku.Vy­počítaš jeho plohu(základna krát výška děleno 2.Touto plochou vydělíš objem hranolu a dostaneš jeho výšku.Nezapomeň nejdříve 22,28 vynásobit­x1000 protože 22,28l=22280c­entilitrů3.Teď už znáš všetky parametry na výpoče ploch 3 obdelniků 2 trojuhelníků­.Plochy sečteš a je to.Promiň,že ti nedám komlet vzoreček-to už se nemuselo do školy.Jako pomůcka by to mělo stačit.