zjentek

Pracuje na světě někdo na takovém modelu ekonomie, který by po zavedení měl v důsledku jen pozitivní dopady na ekologii?

A pokud ne, je na světě alespoň nějaká vůle (důvod) vyvíjet přinejmenším snahu k zavedení podobného funkčního modelu ekonomie?

Nejlepší odpověď
Kepler

Třeba mormoni v USA, kteří odmítají veškeré „výdobytky“ civilizace. Místo aut používají koňské povozy, vše si vypěstují a vychovají sami. S velkou rezervou se dá za to považovat i snaha vyspělých zemí opouštět neobnovitelné zdroje energie, zvyšovat recyklaci odpadu a vyrábět ekologicky přijatelnější produkty. Ale tam, kde existuje jakýkoliv průmysl, jen a jen pozitivní dopady na ekologii neexistují. Dopady se mohou jen minimalizovat.

Další odpovědi
Bobek 2

To by ses rovnou mohl ptát, jestli někdo pracuje na vývoji perpetua mobile. Ti rozumnější to vzdali a kladou si rozumnější cíle. Třeba tzv. trvale udržitelný rozvoj je jeden z termínů pro takový kompromis.

dudu

Nejblíže budou asi amíci s technologií kompostování neboštíků namísto pohřbu žehem.

Ametyst

Jistě. Evropská unie. Ta už dokonce vyřadila ze svého slovníku slovo Prosperita, a všechno podřizuje vzorové ekologii. Brzy budeme ekonomicky na dně, ze nás i Somálsko předběhne v ekonomickém růs­tu.

anonym

ne, ekonomické motivace jsou vždy o maximalizaci těžby přírodních zdrojů a rozhodně ne o ekologicky zodpovědném přístupu. Pokud se ekologicky zodpovědný přístup zavádí obvykle je to doprovázeno mohutným odporem ze strany těch ekonomicky motivovaných.