Dodopolasek

Povinnost dědit u dlužníka

Dobrý den, zajímá mě, jak to je, když se dědicem ze zákona stane dlužník. Jestli se může svého dědictví zříci a nebo má povinnost dědictví přijmout k uspokojování svých pohledávek.
Doplňuji:
Ne ne ne. jde mi o to, když nějaký dlužník co dluží za něco zcela mimo majetek bude volán třeba k pozůstalosti po rodičích, kde bude na zdědění dům. Jestli může říci, že nic nechce a nechat to sourozencům.

Nejlepší odpověď
kropitko

Podle mého se můžete zříct svého podílu na dědictví ve prospěch třeba,jak píšete sourozenců,dě­tí apod…

Našla jsem tohle

Dědic se může dědického práva zříci zcela i zčásti (např. poloviny dědického podílu, který by mu jinak ze zákona příslušel). Zřeknutí nemusí být bezúplatné, nýbrž se lze vzdát dědického práva i za odbytné (nebo jiné protiplnění). Smlouva může tedy vypadat i tak, že se zůstavitel zavazuje vyplatit druhé smluvní straně určitou peněžitou částku a ta se na oplátku vzdává svého dědického práva. Není-li ve smlouvě ujednáno něco jiného, je zřeknutí účinné i vůči potomkům dotyčného dědice, tudíž ani oni nebudou po zůstaviteli dědit.

zdroj:http://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/43169-zreknuti-se-dedickeho-prava

Další odpovědi
mapaf

Myslíte když zdědí dluhy?
Tam to bude zákonem přesněji určeno za jakých okolností to asi jak platí, ale s největší pravděpodobností by snad mělo jít vždy se celého dědictví zřeknout a tudíž nedostanete ani dluhy ani kladné dědictví (majetek) …Co je pro vás výhodnější a co uděláte si musíte vyjasnit sám.

Miroslavst

Podle mého názoru můžete postupovat dvěma způsoby.

  1. odmítnout dědictví zcela a to bez jakýchkoli podmínek.

V tomto případě nedědíte nic a vše se rozdělí mezi ostatní dědice, jsou-li. Rovněž tak tedy nedědíte žádné dluhy.
Odmítnutí dědictví nelze vzít zpět-tj. jednou prohlásíte, že odmítáte dědictví a tím to hasne.

  1. Normálně dědíte a v případě více dědiců, dědíte takovou část, kolik se rozdělí mezi dědice. V tomto případě odpovídáte i za zůstavitelovi (po zemřelém) dluhy a to do výše nabytého dědictví.

Pokud tedy zdědíte finančně 100.000,–Kč a zůstavitel má dluh 30.000,–Kč stáváte se dlužníkem na částku 30.000,–Kč. Pokud však má dluh ve výši 150.000,–Kč stáváte se dlužníkem na částku 100.000,–Kč, jelikož více nedědíte.
Takže klidně můžete říct, že nic nechcete (odmítnete dědictví) a pokud máte sourozence, tak si to rozdělí mezi sebou.
Pokud dědí manželka a tři děti-z toho jedno jste vy a vy dědictví odmítnete, rozdělí si dědictví manželka a zbylé dvě děti. Nemůžete určit, že váš podíl budou dědit jen sourozenci.