Kepler

Považujete za pravděpodoubnou globální katastrofu v důsledku silné sluneční erupce?

Kdo viděl poslední díl seriálu 10 konců světa, ví o čem píšu. Magnetické pole Země výron ze Slunce nedokáže odrazit, veškerá elektrická zařízení na celé Zemi vyhoří, žádná elektřina několik let. V důsledku toho nezvladatelné globální požáry, žádná voda z kohoutku, doprava jen koňmi. Odhadem 90% lidí na Zemi to nepřežije: hlad, nedostatek vody, násilí, epidemie. Děsivé je. že k takové erupci došlo asi před 150 lety a měli jsme obrovské štěstí, že to odnesly jen telegrafy. Žádná jiná elektrická zařízení tehdy neexistovala, kdežto teď jsme na elektřině prakticky stoprocentně závislí. A ještě horší je, že otázka zní: ne, jestli se to stane, ale KDY se to stane. Někteří vědci tvrdí, že ta katastrofa už má zpoždění. Kolik takových erupcí bylo v minulosti bylo nevíme, víme jen o té poslední.

https://pixaba­y.com/en/photos/?q=ar­mageddon&hp=&i­mage_type=all&or­der=&cat=&min_wid­th=&min_height=

Nejlepší odpověď
haluzakfest

Už před asi rokem, na kabelovce kanálu National Geo.. doslova vysílali poplašnou zprávu, kde vystupoval vždy nějaký světově známý vědec a bil na poplach že do roku 2030 bude na planetě peklo a existenční problém pro celé lidstvo. Protože na nás totiž dopadne, souběh hned několika existenčních problémů. Globální oteplování, množství vypouštěného CO2, do toho pro mě bylo novinkou, zvedající se hladiny moří a oceánů, a to asi nejzávažnější je snižování ph moří, což znamená úhyn většiny živého, až to přejde pod určitou hranici, což způsobí jako to zvyšování hladin, masivní migrační vlnu. Už dneska je v takové indii neobyvatelno kvůli ovzduší.. A nejhorší na tom všem je to, že jakékoli řešení je kontraproduktivní, můžete vymyslet zelené řešení.. jakkoli ekologické, ale problém je že každé takové řešení stojí více energie, a v důsledku větší celkovou zátěž.. Tedy stručně řečeno, jsme tam kde nám končí záda.. A nic moc s tím nelze dělat.. Každopádně moci páni tohoto světa už se pilně činní, řešením je totiž redukce obyvatel planety. Která už probíhá v plném proudu aniž by si toho moc lidí všimlo. Já říkám tvrdě a jasně že je to cílená promyšlená genocida. Nenápadná. Otrávili jídlo, vzduch a většinou i vodu… do toho je nám vnucována škodlivá medicína a špatný životní styl. Čím dál větší zátěž, a méně času. Hlavně ale nás doslova oklešťují od soběstačnosti, a to nejen na úrovni státu ale i jednotlivce, zachvíli bude každý potřebovat odborníka na zavázání tkaniček, spláchnutí záchoda, a kdoví co všechno.. Jo zaplať PánBůh že jsem tohle předvídal dřív než jsem si stihl ze samé slepoty a zmatenosti udělat děcka.. dneska bych se asi už dávno zbláznil.. Každopádně tím nechci nikoho děsit, popravdě, vy co máte děcka si tím tuplem nemůžete strach dovolit.

Další odpovědi
Anikitos

Mně to připadá hodně pravděpodobné. Z tolika teorií o konci světa mi tato připadá dost reálná a možná (která se může kdykoli uskutečnit).

Podle mě by dost silná erupce dokázala vyhubit lidstvo během okamžiku. I když tyto supererupce probíhají jen u jiných hvězd, není vůbec vyloučeno, že to může potkat i naše Slunce.

zjentek

Jo, ale možná ještě dříve dojde voda. Už dnes padají ořechy. Dole voda není. A i kdyby měl člověk třeba studnu a v garáži V3Sku, tak po EMP třeba zmrzne, to znám!

Určitě velmi pravděpobný scénář katastrofy. A nejhorší, že člověkem měřitelné to bude „až po“ ;)

dudu

Pokud přijmu takto formulovaný dotaz, pak moje odpověď zní, pravděpodobnost globální katastrofy na matičce Zemi je vždy reálná. Ovšem nelze určit, kdy ani v jakém rozsahu se odehraje. Zatím život proti všem protivenstvím prokázal mimořádnou odolnost a též „lidská pakáž“ zdá se, má tuhý kořínek. Za neracionální však považuji pohrávání si s osudem klást takto tématické otázky. Vždy se řídím pravidlem, že co zaseji též v budoucnu s velkou pravděpodobností i sklidím!
Ptám se, proč zdejší sešlost na rozdíl od jiných společenství stále dokola řeší a replikuje jakési katastrofické scénáře, když jinde se projasnilo a např. mladá generace i jejich jihomoravští senioři mají pocit štěstí a spokojenosti. Kurňa „vy na severu“ zbavte se konečně té blbé nálady!!

Dochy

Kdyby to bylo něco déletrvajícího a způsobovalo dlouhodobé problémy, tak věřím že budeme mít problém. Pokud to jednorázově zničí pár zařízení tak se z toho podle mně rychle oklepeme.

Kepler

Anikintos: ne, takovou erupci jsem na mysli neměl, takové Slunce není schopno. Jde jen o velmi omezený a směrovaný výron plazmatu, který by náhodou zasáhl Zemi. S oblibou používám příměr, že si slunce kýchlo. Svými smysly bychom to poznali jen tak, že by byly viditelné polární záře i na rovníku. To, co by bylo zničující, by bylo obrovské množství naindukované elektřiny, což by spálilo veškerá elektrická zařízení, transformátory a celou přenosovou soustavu.

Anikitos

Však jo, to by bylo pro lidstvo ještě krutější než okamitá smrt. Protože život bez elektřiny by dnes nezvládli.
Ale možná by to bylo dost rychlé, kdyby to zcela vyřadilo veškerou elektroniku z provozu – pád letadel, nefunkčnost navigací a vlastně většiny strojů – náhlé výbuchy.. a co takové elektrárny? :D