brillant

Používá se ještě někde rozhlas po drátě (dráťák)?

Nejlepší odpověď
annas

„Rozhlas po drátě v Česku vysílal v letech 1953 až 1999. Přestože je rozhlas po drátě minulostí, využívají se obdobné systémy (tzv. stovoltové rozvody) na sportovištích a ve veřejných budovách“

Síť měla zabezpečit nerušené šíření Českosovenského rozhlasu v případě nepřátelského napadení. Skutečně se tak i stalo. V srpnu 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy bylo po určitou dobu možné podávat informace o dění v Československu pouze prostřednictvím rozhlasu po drátě."
http://www.roz­hlas.cz/infor­mace/exponaty/_zpra­va/rozhlas-po-drate--1445825

Pamatuji se na něj, vysílala jedna stanice z okruhu bydliště.

Další odpovědi
led

Zjednodušene…
Pôvodný účel rozhlasu po drôte bolo dostať do každej domácnosti nielen štátne rozhlasové vysielanie, ale a najmä možnosť informovať verejnosť v prípade mimoriadných opatrení obdoba „miestneho rozhlasu na uliciach“.
Rozšírením a všeobecnou dostupnosťou rozhlasového a televízneho vysielania aj na súkromné rozhlasové a televízne spoločnosti, túto úlohu prevzali štátne rozhlasové a televízne vysielače a obecné uličné rozhlasy. Preto zanikol aj tento, aj keď nie veľmi finančne nákladný, systém informovanosti obyvateľstva.

Výhoda, ale aj nevýhoda (záleží od uhlu pohľadu) tohto systému bola aj v možnosti vstupu a šírenia informácií z ktorého uzlového bodu v tejto rozhlasovej „drátovej“ sieti ako píše aj annas vo svojej odpovedi. Teda aj zo závodného rozhlasu…

Kepler

Tetička Wiki praví:
Rozhlas po drátě na území České republiky vysílal mezi roky 1953 a 1999. V současnosti se obdobné systémy (tzv. stovoltové rozvody) využívají na sportovištích a ve veřejných budovách.

Radius

Určité „vnitřní hlasové vysíláni“ po drátech funguje v některých podnicích, dále třeba v internátě jsme ho měli, dále v některých nemocnicích… Také ve větších prodejnách funguje, ozve se třeba „Právě se otevírá pokladna 3“. Je to různé, někde hraje slabě hudba a občas se nějaké hlášení ozve, někde je ticho a zřídka se něco důležitého ozve…

mosoj

Ne. Dá se říct, že ho nahrazuje digitální rozhlas na kabelové TV a kabelovém internetu. Nehledě na to, že každý multiplex vysílání TV obsahuje mnoho kanálů digitálního rozhlasu.

jiri Linhart

Bohuzel ne. Asi je to pro stat silene drahy. Na dome mam jeste kovovou konzoli,kam dratak z drevenych sloupu sel,ale,zrusenim sloupu,na kterych byly i draty s napetim,ktere se ulozily pod zem,dratak vymizel. Na vesnicich snad jeste funguje,ale,asi je to Silene drahy.

plavcik

Jiri Linhart : Ani na vsi už nejde. Pokud teda někde vůbec šel, což si nemyslím. U nás byl dráťák jen v místní škole. Doma ho nikdo neměl.

Zeptám se trochu jinak . Myslíte, že by bylo reálný a účinný takový rozhlas po drátě v dnešní době obnovit? Myslím, že by to mohlo být někdy lepší než internet.

gobls

Podlemě se zaměňují podobné systémy, které ale slouží úplně něčemu jinému.
Rozhlas po drátě bylo jakoby normální rozhlasové vysílání, ale namísto „vzduchem“ se šířilo po drátech určených pouze k tomuto účelu. Přenášela se pouze jedna stanice a jediná možnost volby byla hlasitost. Právě v tom je hlavní problém pro dnešní dobu, že na relativně drahé infrastruktuře by bylo „málo muziky“.
Něco jiného (ačkoliv na podobném principu) je podnikový, nádražní, nebo obecní rozhlas. Ale i ty obecní už asi většinou předělali na bezdrátový přenos, nebo dokonce úplně zrušili.

kotlan

Michálek1245

Rozhlas už takhle nefunguje, ale někde se část té infrastruktury ještě využívá třeba k nějakým lokálním rozhlasům a tak dále. Třeba sportoviště a tak dále. V obcích už dnes poměrně dobře funguje vývoj mobilní aplikace na míru, která občany informuje hned a do telefonu, který máme všichni v ruce. A dokonce jsem viděl i to, že to jde spárovat s hodinkami a tak dále. :)