skorpik2

Potřebuju opravit zářivku a nedaří se mi.

Vyměnil jsem startér a našel (asi) novou zářivku a stále bliká dokola. Poradte 🙂
VIDEO ZDE: http://youtu.be/bOj­qilmmSOc

Díky

Nejlepší odpověď
led

Na videu je vadná trubica. Na pravej strane má čierny spálený pas. Vymeniť trubicu!
Doplňuji:
Ak žiarivka má zvnútra na skle čierny pás – spáleny luminifor (odrazná biela plocha) je vadná.

Další odpovědi
anonym

Jediná led odpověděla věcně správně a přesně identifikovala závadu.
Pro laiky malá poznámka – někdy kromě viditelných částí pro amatéry, může být vadná i tlumivka nebo filtrační kondenzátor, což je pod krytem montury svítidla.
(Philips už má pár let licenční výrobu trubic v Polsku, což se v praktickém provozu projevilo snížením životnosti /v hodinách/ oproti deklarovaným parametrům v jejich katalozích).
Doplňuji:
Oprava, – nejedná se o licenci, ale regulérní výrobní závod v regionu s levnější pracovní silou.
(Licence bývaly za RVHP, např. Maluch, Žiguli, Dacia, Zastava apod. Dnes za EU, globalizace umožnuje pobočky kdekoliv, dle potřeby a trhu.)

tom004

Ještě upřesním. V okamžiku kdy nastartuje zářivka,uvolni startér.Pokud bude svítit dál,je startér vadný a trubice v pořádku. Když zhasne,je vadná trubice. Můžeš zkusit odpojit i filtrační kondenzátor (vadný bývá málokdy). Tlumivka spíše „vyteče“,nebo „bručí“ (uvolněné plechy),ale vadná bývá také málokdy. I když ta zářivka na videu už určitě něco pamatuje. Možná by bylo lepší uvažovat o něčem „mladším“:-))

hanulka11

zkus jinej startér nebo se zářivkou pootoč
Doplňuji:
píšeš asi novou- jen jestli není stará

MartinR

ta „nová“ zářivka jinde funguje?
zkus prohodit do světla, které normálně svítí a najít tu chybu
jinak asi nejlepší rada je odborník

Děda Louda

Závěr uvádí led. Z videa je patrné, že trubice má svůj zenit dávno za sebou. Zatímco starter se snaží sebevíc, což dokazuje zcela zřetelně svým zvukovým projevem (klepáním), je tvá snaha o trvalé rozsvícení tělesa odsouzena k nezdaru. Vyměň trubici za funkční.

Mapel

S největší pravděpodobností se jedná o trubici. Mohou však být i volné kontakty v paticích či zoxidované vývody. Podle videa se jedná o starší výrobu.

led

V prípade žiarivky na videu, hľadanie ďalších chýb je len strata času.
Ak pri novej trubici stále bliká (pri pootočení štartéru prestane blikať) – vymeniť štartér
V prípade vadného kondenzátoru cítite zápach

anonym

ad led, tato závada je jasná, jen doplněk pro neznalé, že těleso není jen trubice a startér. Novější už mají elektronické zapalování zcela bez startéru a umožňující stmívání, kdežto u klasiky je to nemožno.

led

Napísala by som ti do pošty, ale myslím, že otázka a tvoja odpoveď bude zaujímať aj iných.

  • Ktoré žiarivky možno stmievať? –

Hľadala som také, ale vždy sa pri stmievaní to svetlo vlnilo. Ďakujem za radu.