SevenX

Potřebuji poradit s přírodopisem na zkoušení, nevím otázky nějaké, poraďte mi prosím.

  1. Uveď vlastnosti vodního protředí, které jsou duležité pro život ve vodě a kelem ní.
  2. Co jsou řasy? Jejich význam.

Děkuju za odpovědi a porsím skus jste obě otázky ale nemusíte děkuju.

Nejlepší odpověď
Lenjička

Tak ve vodním prostředí máš vodu – to znamená, že živočichové budou taky hodně z vody, i rostliny, a těžce nesou sucho. Pak to taky znamená, že se tam nedá normálně dýchat. Ryby, mlži, musí mít žábry, nebo delfíni a velryby se musí nadechovat nad vodou.
Voda organismy nadnáší, takže nemusí mít moc pevnou kostru nebo stélku.
Protože má voda vysoké měrné teplo (musíš jí hodně zahřívat, aby se změnila teplota), udržuje se ve vodě více méně stejná teplota.
Protože jde do vody málo světla, ryby moc nevidí, a tak jsou vybaveny receptory po bocích – tzv. „postranní čára“, kterou cítí vibraci ve vodě. Málo světla je i pro rostliny na fotosyntézu, proto mají hodně chlorofylu (barviva), aby i tu trošku co nejvíce využily.

Co se týče řas: Co to je máš v odkazu. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Řa­sy

Význam – pro lidi hlavně to, že je v nich hodně solí: chlor, sodík a JÓD. Řasy se jedí, ale taky se z nich dělá kosmetika.
V moři řasy okysličuji vodu a jsou potravou pro ryby, lachtany atak. Malé řasy taky poletují vodou jako tzv. plankton – rostlinná část fytoplankton (měkkýši pak tvoří zooplankton)

To je to nejdůležitější. Je to všechno logické, jen se trochu zamysli 😉