Ivvvka

Postříbřený příbor se loupe, lze zachránit?

Při cestování si s přítelem rádi přivážíme kousky příborů z antiku nebo z blešáků. Různé staré lžíce, vidličky nebo nože se zdobením. U jedné lžíce se nám teď objevily škrábance, které zezelenaly. Jiná lžíce se zase oloupala na špičce, je teď na ní černá a má v puse divnou pachuť (připomíná mi to dětské blbnutí s olizováním baterek). Asi se smývá nekvalitní postřik? Je to vůbec stříbřené nebo ani to? Lze to nějak zachránit, lze užívat k jídlu? Děkuji

Odpovědi
Mp2

Vím, že to zni divné, ale bude to nějak pometalizovabé hliníkem..
Na návštěvě u známých jsem toto již viděl..
Opravdu to kazilo chuť k jídlu a zvyšovalo to chuť vyvraždit celou jejich rodinu.

Byly to obyčejné ocelové přibory, strašne téžké.. Ale povrch byl hliník, nejaky naneseny hlinikov prášek a cele to bylo rozlešténé..

Pokud vzpomínáš, dřív tu byly hliníkové příbory, třeba ve školních jidelnach..
Byly kyselé a při dotyku s plombou to nebylo nic extra příjemného, jako kyselina z baterek, fakt ze jo :)

Dávej si pozor, aby to nebyly opravdu jen přibory na okrasu.. :)
Já mám třeba od kamaráda přibory z chirurgické oceli a celé je to nitridované titanem, ve zlaté barvě..

Brblal

Já sám bych s tím nejedl. Máme starší nerezové přibory, které nejsou ničím (žádným kovem ani barvou) potažené a jsou v pořádku. Ještě tu máme starší lžice po babičce, ty také nejsou ničím potažené, ale lžíce černají. Ty naše jsou krásně stříbrné.

Kdyby mi někdo nabízel třeba lžíce se zlatou barvou, odmítl bych je (kdo ví co je na nich za kov nebo barvu?), já zůstávám u těch našich nerezových stříbrných.

Kdysi (1986) na učilišti měli hliníkové vidličky a nože s černou plastovou rukojetí, ty bych já nechtěl, ty jistě mnozí znáte, nebo máte.

elkon

Nepoužívat na jídlo.

Brblal

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Ty příbory znám a zrovna ty černé „plastové“ nože bych bral. Pro mně jsou ty nejlepší pro mazání na chleba apod… Ty hliníkové lžíce ani vidličky nemusím, ale tyhle nože jsou pro mně zkrátka best. Stejně je to nerez zalitej do plastu. Ještě byla varianta ten samý nerezový nůž ale zalisovaný v hliníku. Myslím, že komplet úplně stejný tvar jen varianty: černý plast nebo hliník.

Ivvvka

Ale ono to začalo dělat pachuť právě ve chvíli, kdy se materiál na špičce té lžičky sloupl, u ostatního není nic…

Dochy

Ono je otázka co přesně je tam za kovy. Jakmile se to nasliní, může mezi kovy právě vzniknout elektrochemický článek – takže ve výsledku:

  1. dostaneš (sice malou ale i tak citelnou) elektrickou pecku do jazyka
  2. reakcí se uvolňují soli některého z těch kovů.