tv258

Poraďte, nějak mi vrže HDD (hard disk) někdy se zasekává, ale skoro nic tam nemám. Nevíte, co by se s tím mohlo dít?

Nejlepší odpověď
Hlada

Otestuj ho pomocí firemní utility nebo univerzálního HD Tune. Podívej se do S.M.A.R.T., jestli vykazuje nějaké chyby. Pak se rozhodneš podle výsledku. V každém případě udržuj aktuální zálohu.

Další odpovědi
Edison

Nevíme. Co na něm vrže? Je to externí? Vrže na tom pouzdro? Interní? Jak vrže? Ložiska? Prostě… příliš málo informací… a i tak by to bylo jen věštění z křišťálové koule.

aliendrone

A jak se to „zasekávání“ projevuje? Plotnové HDD běžně vydávají zvuky (zvláště ty výkonné) Jestli je HDD díky řízení spotřeby „spin down“, tak to prostě chviličku trvá, než se rozeběhne (typicky 2–3s) pokud chceš přístup, to je normální. U DVD je to MNOHEM delší doba (klidně i přes 10s).

Bez PODROBNÉHO popisu tvým dotazem těžko někdo pohne. ;)

anonym

konkrétně S.M.A.R.T diagnostika kterou disponuje každý moderní pevný disk by ti v tomto měla být velmi nápomocna. Stačí tedy libovolný nástroj, který data S.M.A.R.T. z disku přečte.

A. V kterémkoliv linuxu není třeba nic instalovat, stačí jen otevřít předinstalovaný správce disků, vybrat konkrétní disk a pak v ☰ menu položku „Data smart a autokontroly…“ odkud je možné i spustit diagnostiku.

B. Ve windows totéž umí zprostředkovat program CrystalDiskInfo (volně dostupný a opensource), který je ale třeba doinstalovat https://crystal­mark.info/en/sof­tware/crystal­diskinfo/