Kubas11

Poraďte jak se mám naučit písemné dělení dvojciferným dělitelem?

Zítra máme velkou písemku
Např : 25421:26=???
Pouze příklad

Nejlepší odpověď
chudst

Vezmes si z toho prvniho cisla (= delence) takove cislo, aby ho druhe cislo (= delitel) obsahoval.

Takze zacnes se ptat:

  1. Obsahuje cislo „2“ 26ku? Ne. Obsahuje cislo „25“ 26ku? Ne. Obsahuje cislo „254“ cislo 26? Ano! Podelis tedy cislo „254“ 26.
  2. Vyjde ti cislo „9“ a nejaky zbytek. Vynasobis zpetne 9*26=234 a zeptas se: „Kolik chybi do 254?“ A „20“ chybi do 254.

Pod delenec si tedy napises 20 a opises nasledujici cislo. Tedy:
25421:26=9
_202

A delis cislo „202“ 26. Vyjde ti 7 a nejaky zbytek. Opet vynasobis zpetne 7*26=182 a zeptas se: „A kolik chybi do 202?“ Vyjimecne to zase vychazi, ze 20. Napises tedy 20 pod delenec a opises dalsi cislo.

25421:26=97
_202
__201

Opet opakujes totez, nyni jiz naposledy, protoze ses dostal k poslednimu cislu delence: 201:26=7. 7*26=182 a kolik chybi do „201?“ A 19 chybi do „201“. Jelikoz jsi jiz na konci delence, muzes zapsat, ze vysledek je: 977, zbytek 19.

Další odpovědi
Tonie

Taky s tím občas mývám problémy, i když už jsem vlastně na střední.. :P
Ale pokud si alespoň něco pamatuješ ze školy, tak chudst to vysvětlil moc dobře, mohl by jsi to pochopit.. :)
Nebo se jdi zeptat některého z rodičů, ten to určitě bude vědět.. A pořád lepší se před písemkou zeptat rodičů a vydržet chviličku jejich pobouřenost z toho, že to neznáš, než dostat z písemnky špatnou známku.. :)