annas

Pomůžete rozluštit slovesa ze Slovácka?

  1. babúzňat
  2. bacíl
  3. bácl
  4. balamutíl
  5. blavúzňál
  6. břéskal
  7. bzúkl
  8. cúfnout
  9. čmáchnout
  10. čučat

Podle strýčka Galušky tak mluvil stařeček Pagáč.
Doplňuji:
Dagry se lčí od Popelky ve dvou případech. Možná že jde o místní rozlišení. Našla jsem tyto významy:

  1. babúzňat – hledat
  2. bacíl – uhodil
  3. bácl – udeřil
  4. balamutíl – podváděl
  5. blavúzňál – štěkal
  6. břéskal – křičel
  7. bzúkl – svištěl
  8. cúfnout – jet zpátky, couvnout
  9. čmáchnout – spadnout do vody
  10. čučat – hledět

Nejlepší odpověď
1popelka1

  1. babúzňat – shánět, hledat
  2. bacíl – uhodil někoho, udeřil
  3. bácl – podobný význam jako 2),bouchl
  4. balamutíl – klamal, podváděl
  5. blavúzňál – štěkal
  6. břéskal – křičel
  7. bzúkl – hvízdal
  8. cúfnout – couvnout
  9. čmáchnout – smočit se ve vodě, spadnout do ní
  10. čučat – dívat se

Další odpovědi
dagry

Tak popelka byla hodně dobrá, ale přesto bych to trošku poopravila. U nás význam „babúzňat“ znamená ponocovat a u strýčka Pagáča význam „bzúkl“ znamená prdnout si.

kamuska

3 spadl
10 hledět .. co čučíš na televizi. nebo také dívat :)
víc nevím :)

1popelka1

To se Vám zdálo dobře… Občas používáme, případně jsem aspoň zaslechla u starších 2, 3, 4, 6, 8, 10, některé v obměněné podobě – např. čučat – čučet, takže se dal význam odvodit… ale s jistotou samozřejmě nevím žádné, takže mě klidně můžou další opravit, doplnit… možná má nějaké slovo i více významů, opravdu nevím…

1popelka1

Klidně poupravuj, nejsem ze Slovácka, takže některé jsem odhadla, některé používáme i na Valašsku. Bzúkl jsem tipla, čmáchnutím si taky nejsem jistá.

annas

Mně právě zdálo, že jste z Valašska. Já jsem to rovněž odhadovala, některá slova jsou shodná s hanáckými, ale některá jsou úplně jiná. Čekám, zda se ještě někdo ozve.

annas

Dagry, nepřehlédla jste se – bavúzňat a blavúznať?

annas

Dagry, beru zpět, přehlédla jsem se.