annas

Pomůžete? Pokud zdobíte vánoční stromeček, věsíte na něj skleněné baňky (moravismus), či koule (čechismus)?

Pomáhám s výzkumem jedné studentce – píše o rozdílu mezi moravismy a čechismy.

„Bez skleněných ozdob nemají Vánoce ten správný třpyt“

Pokud znáte i jiný název pro vánoční koule, uveďte prosím.

Děkuji.
--

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/v%C3­%A1noce-v%C3%A1no%C4%­8Dn%C3%AD-ozdoba-dekorace-1709184/

Nejlepší odpověď
Drap

Bydlím v části Moravy, která má blízko k Česko -Moravské hranici. Většinou se u nás označuje vše pod úhrným názvem vánoční ozdoby. Pokud se jedná konkrétně o tu skleněnou kouli, tak nikdo v okolí nepoužije jiný termín než baňka.

Další odpovědi
dubraro

Na Moravě od jihu k severu baňky.
A v Praze často taky, protože jsou to původně Moraváci.

ivzez

Ani jedno, vždycky jsme používali vánoční ozdoby. Nejdříve skleněné,
pozdějí háčkované, paličkované nebo dřevěné (vždy jen jeden druh).

quentos

Koule, případně i jiné vozdoby. (Podkrkonoší)

Kepler

Ve Slezsku i na Valašsku baňky.

Emefej

Ani moravismy, ani čechismy, u nás hezky po sudetsku na stromek dáváme círy.

led

Aj keď sa na Slovensku občas použijú baňky ako súčasť vianočných ozdôb, najčastejšie sa vešajú ozdoby z fúkaného skla:
gule, guličky, hviezdy, cencúle, srdiečka, zvončeky, olivy, alebo aj šišky a na vrch Vianočný špic

dudu

Severně od Brna stromek nezdobíme, ale věšíme na něj báňky.

independent

Vždy jen baňky, ale v dnešní době už polysterenové. MS kraj

yuko

Ostrava – baňky.

zeeue

Na stromek se u nás na Hané dávajó báňky ;)
Zdobit stromek kólama, to – bez urážky – zní jak, zdobit ho částma mužskéch přirození :D

Mc Merkurion

… mám pro ni jednu radu: … jestli je to Češka, ať se domluví s nějakým Moravákem a ztráví u něj víkend (eventuelně obráceně) a garantuju ti, že jí už s ničím nebudeš muset pomáhat … věř mi … žiju tím celej život …

annas

Je to moje známá, takže dívka z Moravy …:-))

Mc Merkurion

… kurňa, má bejt stráví …

ivzez

Už jsem se v duchu ptala,
čím by se dál otrávit víkend…

Mc Merkurion

… jo, a tady tomu říkaj jednoduše: „střep“, tak babo (to nejni osobní) raď …