Nassin

Položím dětinskou otázku. Proč do kotlíkové dotace nespadají i elektrokotle?

Odpovědi
Dochy

Protože nejsou dostatečně EKO. Na to abys elektrokotlem vytopil dům musí elektrárna spálit skoro 2× víc uhlí než bys musel Ty, pokud bys měl klasický kotel. Jediná výhoda je, že v elektrárně budou mít dobře řízené spalování, takže to budou pálit za optimálních podmínek a nebudou to dusit jako Ty, a že budou mít namontovánu nějakou technologii na čištění spalin.

Pokud tam dáš tepelné čerpadlo spotřebuješ energie několikrát méně. (jiná věc je, že někomu se za celou životnost tepelného čerpadla nemusí ta počáteční vysoká investice vrátit)

Midoc

Když chce někdo používat el. energii pro vytápění, měl by použít tepelné čerpadlo např. vzduch – voda. Z 1 kW vyrobí
více tepelných kW v závislosti na venkovní teplotě.
Na tepelná čerpadla snad dotace budou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Dochy, ale elektroautomobily mají spousta výjimek, výhod a nevěřím, že by elektrárny nespálí více uhlí.

Dochy

Dobrá poznámka, ale elektromobily jsou o něčem trochu jiném. Topit elektřinou je blbost. To 2× víc uhlí na topení jsem ještě hodně podcenil. Ono to bude alespoň 5× (účinnost přeměny tepla na elektřinu, ztráty při distribuci…

Při automobilech se přeměna z tepla (nebo z energie chem. paliva) na mechanickou musí udělat tak jako tak. A pak už zbývají jen ztráty distribucí, ztráty akumulací apod. Proti tomu máš relativně dokonalé spalování v elektrárně oproti dost mizernému spalování v motorech, kdy prakticky neodstranitelný problém je nedokonalé spalování směsi která je ochlazovaná stěnami válců.

Pepa25

Až bude existovat spalovací motor s efektivitou a čistotou plynového kotle, tak to můžete porovnávat 😉.