Vinpe

Pole ohrožuje větrná, vodní eroze. Jak tomu zabránit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Obnovit meze, nejraději s výsadbou stromů. Neorat po spádnici, ale po vrstevnici.

Další odpovědi
Drap

Meze ani orání nepomůže, pokud nebude v půdě dostatek humusu. Jenže hnůj je dnes úzkoprofilové zboží a léta šizení se někde musí projevit.

da ny

Obecně známá věc. Materálů (i shody) je všude dostatek. Všichni ví, jak z toho ven, co dělat. A kde se stala chyba.
Jako děti na 1. stupni ZŠ jsme si do sešitu kreslilitrojpolní systém.
Tedy způsob obdělávání půdy (jař, ozim, úhor), který se v Evropě používal od 13. století. Pamatuji si, jak ve vsi, kam jsem jezdila k prarodičům JZD střídalo pravidelně plodiny na polích. Zelené (jetel, pozdní řepka se zaorávala. Půda byla výnosná díky dostatku humusu (+ živočišné hnojivo, chlévská mrva). Veškeré plodiny, zelenina mívala dostatek minerálů a vitamínů.

Střídaly/měnily se druhy pěstovaných plodin (s ohledem na to, kde se čemu dařilo). Půda nevysychala, neerodovala. Hen ty meze/remízky se neměly tak vehementně, při hospodaření ve velkém rušit. Tam u babičky a dědy jich hodně zůstalo.
Dnes se uvažuje příliš ekonomicky. Neriskuje se neúroda. Pěstuje se hlevně
pro zisk, podle poptávky trhu, jede se na jistotu (kukuřice, řepka). V malém
nemohou zenědělci riskovat, dotace státu jsou oproti jiným zemím nízké
a finální produkt drahý.
Pole jsou zničená, voda se neudrží. Jednodruhové plodiny ničí půdu/pole.
Jsou vyprahlá, bez živin. Vydělávají na biopalivu.
Prostě, svého času nastal na polích „Klondike“ na polích, nebo solární panely.

Naštěstí se někteří farmáři/zemědělci vrací ke starým, osvědčeným principům
https://aa.ec­n.cz/img_uplo­ad/5c056690afe4c19cfc7c7­c1869565537/jo­sef-sindler_sstridani-plodin-a-vyznam-biopasu.pdf

Pepa25

„Protierozní opatření dělíme na organizační (vhodné umístění pěstovaných plodin, pásové pěstování plodin či návrhy vegetačních pásů mezi pozemky), agrotechnická a vegetační (půdoochranné obdělávání) a technická (příkopy, průlehy, terasy, protierozní nádrže aj.).“
Další informace na webu MZe

Zdroj: http://eagri.cz/pu­blic/web/mze/zi­votni-prostredi/ochrana-pudy/eroze-pudy/protierozni-opatreni/

Midoc

Neorat pole v červenci a srpnu hned po sklizni. Vyklíčení řepka se nemusí stříkat Roundupem. Může se použít jako zelené hnojeni. Zelená plocha na poli zabraňuje erozi, suchu. Nenechávat v létě holé pole je rozpálené a suché. Orat se může až na podzim, kdy jsou teploty nižší.