Avatar uživatele
huxa

Pokud se mi někdo představí jako doktor inženýr Žloutek, mám jej oslovovat pane doktore nebo pane inženýre?

Doplňuji:
Zjentek-pokud natrefíš na zaměstnavatele/u­čitele/profeso­ra, který si na toto velmi potrpí a vyžaduje správné oslovování, nic s tím nenaděláš.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: huxa

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz, da ny před 3654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

když přestaneme lidi uctívat podle toho, co dělají, nýbrž je uctíme podle toho, kým skutečně jsou, nezbyde než oslovit- pane Žloutku :o

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Mělo by to být pane doktore, ale já si myslím, že pokud se jedná o běžný hovor sousedů, známých můžeme oslovovat jen pane Žloutku. Samozřejmě pokud je to vztah student-profesor, pacient-lékař, tak samozřejmě „pane doktore“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Pane doktore :)
Nejprve pravděpodobně získal titul Ing. a pokud pokračoval kupříkladu ve studiu stejného oboru, následovalo studium doktorantské.
Vždy se oslovuje titulem z výše dosaženého vzdělání, nebo vyšší hodností v hiearchií (rektor, děkan, proděkan je více než to, že je také MUDr., RNDr. nebo Ing. apod.)
Doplňuji:
…v hierarchii…;)

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Zbynas

Pane doktora. Je to v hierarchii výše, viz zdroj.
Doplňuji:
*pane doktore
Zároveň si doporučuji pročíst etiketu od pana Špačka, zejména kapitolu oslovování.

Zdroj: http://www.stu­dentpoint.cz/3-vzdelani/2763-pane-doktore-nebo-profesore-aneb-jak#.U1a4BVf3xuY

Upravil/a: Zbynas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

V normální společnosti by stačilo „pane Žloutku“. Podobně jako tam stačí Mr. Zloutek, Herr Zloutek nebo M. Zloutek. V rámci jednak české touhy nadřazovat se i při absenci šlechtických titulů a jednak kompatibilního vlezdoprdelismu nezbyde než použít nejvyšší akademický titul; tj. v tomto případě „pane doktore“. ☹

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek