siana

Jak oslovit člověka s titulem Ing. a PhD.? Pane inženýre nebo pane doktore? Který titul je nadřazený?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… „Ph.D. je mezinárodně uznávaný akademický titul, uváděný za jménem, který představuje vědeckou hodnost doktora. ve všech oblastech mimo teologii. Je udělován osobám, které v rámci vysokoškolského studia dokončily dostatečně kompletní výzkumnou práci a případně završily další podmínky definované studijními zvyklostmi dané země (v ČR je to obhájení disertační práce a složení státní doktorské zkoušky – tedy absolvování doktorského neboli postgraduálního studia). Poměrně často se tento titul používá společně s titulem získaným absolvováním pregraduálního studia, jenž se píše před jméno, např.: Mgr. Jakub Novák , Ph.D. nebo Ing. Hana Novotná, Ph.D. Vždy oslovujeme titulem, hodností nebo funkcí, která je nejvýznamnější. Proto člověka, který má před jménem titul Mgr. nebo Ing. a za jménem titul Ph.D. budeme oslovovat "pane doktore“, „pani doktorko“. Pokud by ovšem držitel titulu byl např. ministrem nebo generálním ředitelem banky, správné je oslovení „pane ministře“, „pane generální řediteli“ apod. Pravidlo nepoužívání při oslovení titulu za jménem, které citujete, se týká nikoli akademických titulů, nýbrž vědeckých hodností (CSc. a DrSc. – kandidát a doktor věd), v případě titulu Ph.D. je tedy nelze uplatnit." …

Zdroj: https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/osloveni-nosaitele-titulu-phd

Další odpovědi
Rokio

Nadřazený titul je doktor. Doktor je výše. Používej zde oslovení pane doktore.

ivzez

Nadřazený není žádný titul (Rokio „pro změnu“ neodpovídá přesně).

K pořadí (nikoliv nad/pod/řazenosti) titulů
doporučím článek ÚJČ: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=783

V případě formálního oslovování se používá nejvyšší
dosažený titul (zde pane doktore), ale někdy je vhodnější
dát přednost funkci → např. pane řediteli.

Kryšpín

No, pokud by to byl opisovač, tak bych volil, vážený pane opisovači