petr77

Pokud od někoho dostanu peněžní půjčku formou ústní dohody, musím to zdanit?

Předpokládejme, že je částka nad 15000. Podle občanského zákoníku lze půjčku sjednat i ústně dohodou. Jak je to ale potom z daněmi?

Odpovědi
gecco

Na to, zda půjčku danit či nedanit, nemá vliv forma smlouvy (ústní, písemná…), zato mnoho jiných okolností ano – https://www.pa­tria.cz/pravo/2591855/b­ezurocne-a-nizko-urocene-pujcky-a-dan-z-prijmu-co-je-noveho-od-zacatku-letosniho-roku.html .
pokud si nejsi jist, pozeptej se – s konkrétními podrobnosti, daňového poradce.

Hlada

Příjmy z půjček nejsou zdanitelným příjmem. Viz §3/4b.