sEmprE

Pokud někdo vlastní pozemek, je jeho až do středu země ?

Pravděpodobně tam budou věci jako, že zemí povedou nějáké roury, dráty, které třeba patří obci apod., ale zajímalo by mě do jaké míry (do jaké hloubky) člověku ta půda na pozemku patří. 🙂

Nejlepší odpověď
fcoop

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/do-jake-hloubky-a-vysky-vam-patri-pozemek

Další odpovědi
huxa

jen povrch, to pod povrchem už patří státu, tudíž jestli najdeš u sebe ropu, zlato, nebo něco podobného, musíš to ohlásit. Dokonce i to, co máš nad pozemkem patří státu.

david22

huxa: to je dobrá otázka. Patří státu i věci nacházející 2m nad zemí? Třeba stromy, nebo věci na ní položené?

anonym

Takže, když mám studnu a čerpám vodu z více než 3 metrů, je tato voda státu a musím platit vodné a stočné?

Zibner

Standardně se bere hloubka 3 metry, vše pod tím je státu. Tzn. ložiska zemního plynu a ropy ti nebudou patřit, jestli je tam najdeš. Máš sice nárok na „odškodnění“, které je asi 10% hodnoty nalezené ropy či plynu, ale zbylých 90% patří státu. Co se týče výšky, hranice určená není, vzduch co dýcháš je tvůj. Některé kempy a tábory toho ale zneužívají a pak tam musíš platit „poplatky ze vzduchu“ apod.

Lukin12

Pozemky na prodej Plzeň a Rokycany https://www.par­va.cz/typ-nemovitosti/po­zemky/

manon

Představuji si, jak má každý svůj pozemek až do středu Země… V jaké hloubce by se sousedi poprvé servali, čí co je? :)

david22

V žádné, protože ty pozemky by se sbíhaly kuželovitě až do jednoho bodu – absolutního středu země. Byly by vždy jasné hranice :)

manon

david22: No musely by být :)