Zvědavý

Pokud někdo dá výpověď ve zkušební době a měl placenou závodní dovolenou, má nárok na třetí výplatu?

Kamarádovi skončí 1. 8. zkušební doba, jejíž součástí byla dvoutýdenní závodní dovolená prvních 14 dní v červenci. Zajímá ho, jestli když toho 1. 8. skončí, dostane zaplacenou i tu dovolenou. Má na to právní nárok? díky

Oni mu prý řekli, že „pokud nebude do Vánoc marodit, tak má nárok“, asi počítají s tím, že tam chce zůstat.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nárok sice nemá, ale zaměstnavatel po dohodě mu její čerpání může umonit. Co se týče výplaty, tak bohužel. Pokud mu 1.8., přesněji bych řekl 31.7. končí zkušební lhůta a on skončí, zřejmě má odpracované jen 3 měsíce a tudíž má nárok jen na poměrnou část dovolené, což jsou 3/12. Samozřejmě za předpokladu, že tedy nastoupil 1.5., což asi ne, jelikož se jedná o svátek.
Zbytek dovolené, která byla vlastně přeplacena, mu bude sražena. Ikdyž, pokud dovolenou čerpal v červenci a mzda je splatná v srpnu, kdy už vlastně nebude zaměstnancem, tak mu zaměstnavatel zaplatí jen ony 3/12 (v tomto případě jen 5 dní dovolené). Zbytek bude mít omluvené neplacené volno, za které mu navíc srazí zdravotní pojištění.

Další odpovědi
ivzez

Zrušení pracovního pomešru ve zkušební době je
jiný způsob ukončení zaměstnání, nejde o výpověď.

Nárok na poměrnou část dovolené vzniká po odpracování
60 pracovních směn. Pro účel nároku na dovolenou
se za odpracovanou dobu považuje i čerpání dovolené.

Pokud kamarádovi nevznikne nárok na poměrnou část dovolené,
bude mít nárok pouze na dovolenou za odpracované dny ve výši
jedné dvanáctiny dovolené za každých odpracovaných 21 dnů.

Na 14 dnů dovolené kamarád nárok nemá. Zaměstnavatel mu
na dobu, po kterou neměl nárok na dovolenou, vykáže neplacené
volno a pravděpodobně i dopočte a strhne zdravotní pojištění.
(Tu část, kterou by za zaměstnance jinak hradil zaměstnavatel.)

_________

Poznámky:

Zaměstnavatel může umožnit čerpání dovolené i před splněním
podmínky pro vznik nároku na dovolenou za předpokladu, že
zaměstnanec podmínku splní do konce roku nebo do konce zaměstnání.

Raibek odpovídá správně, jenom si neuvědomil,
že kamarád nesplní podmínku pro poměrnou část dovolené.
Podle mne půjde jen o dovolenou za odpracovamné dny.

Drap

Pokud byl ve zkušební lhůtě 3 měsíce, tak doposud neměl nárok na dovolenou.