pizlicka

Pokud manželce zemře manžel a vezme si druhého, kdo dědí?

Pokud manželka s manželem vlastní družstevní byt, manžel zemře, rok po manželově smrti si manželka-vdova odkoupí byt do osobního vlastnictví, po sedmi letech se znovu vdá za druhého muže, kdo dědí byt v jejím výlučném vlastnictví, pokud manželka umře? Doplnuji -manželka zanechala po sobě dvě zletilé děti, s druhým manželem vlastní děti nemá, druhý manžel má děti z prvního manželství.

Nejlepší odpověď
Hlada

Za předpokladu, že byt je jejím výlučným vlastnictvím a nemají veřejnou listinou nějak upravené SJM, dědí jednu polovinu manžel a o druhou polovinu se dělí její děti.

Další odpovědi
kodl67

Byt zdědí dvě děti vlastníka bytu.Vlastníkem bytu je v tomto případě zesnulá manželka.To, že se sedm let po koupi bytu znovu vdala, pro druhého manžela neznamená, že by si byť i jen část bytu mohl nárokovat.

ivzez

Správná je odpověď Hlady.

Manželka může svůj majetek odkázat jenom dětem,
protože manžel není nepominutelný dě­dic.

kodl67

omlouvám se tazatelce,beru zpět.
Pravdu má Hlada.

pizlicka

Myslela jsem si to stejně jak VY,asi jsme si to spletli s rozvodem.I když mi to přijde spravedlivé,a logické,když manželka postavila byt společně s prvním manželem,je v jejím výlučném vlastnictví,proč by měl dědit druhý manžel.to nechápu.

ivzez

Manžel – na rozdíl od dětí – není nepominutelný dědic.

Pokud by tedy manželka chtěla, může svůj byt (případně i další majetek) odkázat jenom svým dětem. V tom případě nebude druhý manžel dědit.

Pokud by zemřela bez závěti, bylo by to tak, jak píše Hlada. A bylo by to tak i v opačném případě. Kdyby zemřel druhý manžel, který by měl nějaký majetek z dřívějška, dědily by jeho děti a jeho manželka.

pizlicka

ODPOVĚD JIŽ NAPSAL HLADA,NETŘEBA JI OPAKOVAT ZNOVA.

ivzez

V případě, že se pod otázkou sejdou dvě protichůdné odpovědi, se mi zdá dobré podpořit tu správnou.

Navíc ani jedna z odpovědí nezmínila možnost odkazu v závěti, čímž by manželka mohla situaci „elegantně“ vyřešit.