Komy12

Počítac mi vyhodil pojistky, nejdou zapnout zpátky – více níže

Dneska jsem jako obvykle zapnul počítač a všechno bylo v pohodě. Kabel od sluchátek se zasekl o opěradlo židle a když jsem se zvedal hýbnul jsem kvůli tomu celým počítačem. Ten se asi minutu na to vypnul a vyhodil pojistky. Vypojil jsem ho z prodlužky a šel jsem zapnout pojistky. Všechno bylo v pohodě ale pak jsem ho zapojil zpátky a vypadly znova teď, i když pojistky zapnu nefungují zásuvky i v jiných místnostech doma a nefungují některá světla.

Nejlepší odpověď
elkon

Jestli některý okruh funguje a jiný ne, je „vypadlá“ některá fáze. Pokud máte rozvod v bytě jen z jedné fáze, může být někde v krabici upálený vodič.

Další odpovědi
magorvkleci

Jsou vybavené pojistky až na chodbě nebo proudový chránič v bytě.

Dochy

S ohledem na popis doporučuju zavolat elektrikáře. Pokud nemáš někoho znalého v rodině, tak si zkrátka někoho pozvi… Podle popisu si ani nejsem zcela jist, jestli prvotní příčinou byl počítač.

Jiří Bohumil

Pokud jsou sepnuty a v pořádku všechny jističe okruhů a rovněž hlavní jistič u elektroměru (nutno zkontrolovat pomocí zkoušečky a měla by provádět pouze osoba s el.tech kvalifikací-elektrikář), mohlo dojít při druhém zkratu i k přepálení pojistky jedné fáze v přípojkové skřni, na přívodu ze sítě, pro rozvaděč elektroměru. Zde je ale nutné volat rozvodné závody, správce sítě – distribuci. Do té je zásah jednoznačně zakázaný.

Komy12

Máme vybavené pojistky na chodbě, bydlíme v rodinném domě

magorvkleci

Barák bude mít ještě hlavní rozvaděč, který napájí tu pojistkovou skříň na chodbě, ne?

magorvkleci

Tam, co je hlavní elektroměr, ten zaplombovaný. Nebo je upálený / uvolněný vodič. A proudový chránič – pokud na tom okruhu je – je nahoře?

Pokud není zřetelně vybavené jištění, tak to bez zkoušečky nedáš.

elkon

Nehraj si na elektrikáře, chránič nechrání proti zkratu, ale proti nebezpečnému dotykovému napětí.