pájulinka

Po jaké době budu moct prodat dům ? A kolik zaplatím daň z prodeje nemovitosti?

Dobrý den. Řešíme s přítelem problém. Bydlíme v rodinném domě (okále),který se teď doplatil majiteli a bude se na mne přepisovat-takže vlastníkem nemovitosti budu já. Jelikož v tomhle domě přítel žije už deset let a teprve ho majiteli doplatil,tak dříve jiný dům neřešil.Ale bydlet zde nechceme.Proto jsme si našli jiný baráček,vyřizuje se na něj hypotéka (která by měla dopadnout) ,ale chtěli bychom část hypotéky do budoucna (cca 3 roky) ,umořit z prodeje nemovitosti,která se teď teprve bude na mne přepisovat. Jenže přítelovi jeden známý řekl, že dům ve kterém žijeme teď,budeme moci prodat ,až za deset let.Protože bychom „prý“ platili velkou daň z prodeje nemovitosti. Je to vážně pravda? Budeme muset vyčkat deset let,než bychom mohli prodat stávající domek,jinak bychom platili vysokou daň z prodeje nemovitosti? Jestli to tak není,tak jak to vlastně funguje? Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
anonym

Už 3× byl doplněn program proti opakování otázek a pro respektování pravidel a větší využívání zdejších starších odpovědí na totéž téma.
Přesto ani tyto snahy některým uživatelům nestačí – viz rešerže 5 620 odkazů ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=prodej%20do­mu

Další odpovědi
Pájo

Tak jestli to dobře chápu,

  • koupili jste si okál od jiného majitele
  • budoucí majitelkou budete Vy
  • plánujete si na hypo koupit jiný domek
  • stávající okál prodat a část z peněz použít na splácení hypo

Neřešte daň z prodeje, řešte spíše pečlivě posloupnost věcí a celkové nastavení hypo.

Vždy bude záležet na tom, kdo z Vás si vlastně hypo bere a čím budete ručit bance (jestli tím novým domem nebo původním okálem).
Pokud byste totiž ručili bance tím okálem, nebudete jej moci opravdu prodat až do doby, kdy bude hypo řádně vypořádána.

Asi bych nejdříve nechal řádně proběhnout převedení toho okálu na Vás.
Hypotéku na ten druhý domek nechal udělat tak, aby se zároveň tím druhým domkem ručilo bance (určitě ne tím okálem).
Ve chvíli, kdy by to bylo možné, bych se přestěhoval do domku a okál pronajal.
Peníze z pronájmu bych použil na měsíční splátky hypo.

Pokud jste rozhodnuti okál prodat, sjednejte si v hypo možnost mimořádných splátek.

anonym

V r.2014 nás čekají velké změny- daňová reforma, která se bude týkat i daní
z převodu nemovitostí. Platit bude kupující. Takže si raději dobře vše naplánujte
z časového hlediska, jak doporučuje Pájo.
podnikatel.cz/clan­ky/danova-reforma-uz-od-roku-2014-pripominame…

briliant

Vepište odpověď… http://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=ne­movitost+prodej&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest#hl=cs&gs_r­n=11&gs_ri=psy-ab&pq=prodej%20ne­movitosti%20da%C5%8­8%20z%20p%C5%99%C3%AD­jmu%202012&cp=33&gs_id=9­&xhr=t&q=prodej+ne­movitosti+da%C5%88+­z+p%C5%99%C3%AD­jmu+2013&es_nrs=tru­e&pf=p&client=o­pera&hs=DNe&ch­annel=suggest&scli­ent=psy-ab&oq=prodej+ne­movitosti+da%C5%88+­z+p%C5%99%C3%AD­jmu+2&gs_l=&pbx=1&bav=on­.2,or.r_qf.&fp=35612e­eed7544972&bi­w=1366&bih=582&bs=1

anonym

Prodej nemovitosti řeší Zákon o dani z příjmu 586/1992 Sb. a také zákon o dani z převodu nemovitosti 357/1992 Sb.
Vaše informace nejsou správné. V případě, že byste na sebe nechala převést nemovitost, kterou Váš partner právě doplatil, a chtěli byste tuto nemovitost prodat, podléhal by tento prodej dani z příjmu. Osvobozený je až v době, kdy splníte zákonné podmínky pro osobození dle § 4, odstavec 1 a 2 t.j., že v této nemovitosti máte bydliště alespoň 2 roky před jejím prodejem, nebo že je ve Vašem vlastnictví alespoň 5 let.
Kromě daně z příjmu je zde ještě daň z převodu nemovitosti, která v letošním roce činí 4 % z odhadní ceny nebo z kupní ceny (bere se ta cena, která je vyšší).
Rozhodně bych si moc dobře rozmyslela, zda státu budu za svou nemovitost platit díky špatnému rozhodnutí zbytečně vysokou daň z příjmu.
Pokud nechcete v okálu bydlet, tak se snažte najít nájemníka, který bude solventní a bude Vám schopen hradit nájem, jímž byste mohli krýt měsíční splátky na hypotéku na koupi nové nemovitosti. Nezapomeňte, že pokud nebudete v okálu bydlet, tak byste neměli o jeho prodeji uvažovat dříve než za pět let.

StandaSan

Zajímavé vlákno, právě jsme se ženou řešili podobné dilema, zatím tedy jen teoreticky. Její maminka se k nám bude brzy stěhovat a její domek zůstane prázdný, tak ho chtěla převést na manželku, že by ho pak prodala. Tady jsem když tak našel zajímavý článek s aktuálními informacemi o dani z nemovitosti – https://www.vim­vic.cz/clanek/vy­pocitejte-si-dan-z-nemovitosti-2018 – třeba se bude hodit.