barnajka

Platí v numismatice pravidlo, že čím je mince starší, tím její hodnota roste?

Před časem jsem koupila docela starou minci – s tím, že ji dám jako dárek. Jenže pořád jsem čekala na tu nejvíc vhodnou příležitost…až se nakonec stalo, že začínám pochybovat, jestli si dotyčný takhle drahou pozornost vůbec zaslouží :) Ještě nejsem rozhodnutá, ale připouštím možnost, že bych někdy v budoucnu minci znovu prodala, protože pro mě osobně význam nemá.
Minci jsem koupila za cca 3000 Kč a celou tu dobu ji střežím jako oko v hlavě. Čili pokud jde o stav: určitě v mých rukou nijak nezchátrala.
Vydělávat na tom nijak nechci, hyena nejsem. Spíš mám ale obavy, aby se mi případný prodej těžce nevyplatil.. Kdybych se teda někdy rozhodla minci nabídnout dál: mohla bych s klidným svědomím žádat původní (kupní) cenu, a nebo by to bylo považováno za vydřidušství?
Za odpověď díky :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Hlavně platí zákon nabídky a poptávky. Mince může být stará, ale když jich bude v nabídce hodně, cena bude nižší než u těch které jsou unikátem a vyskytují se jenom v několika kusech a tedy i mladších.

Další odpovědi
briketka10

o některých mincích toto pravidlo vůbec neplatí
záleží o jakou minci se jedná a z jaké je doby..
tady ti posílám AUREA Numismatika portál
jestli ti pomůže :
http://www.au­rea.cz/index.php?ma­in=main&lang=cz

Doplňuji:
v tom dávám mosojovi za pravdu je to jako
se známkami jedna vzácná je jen jedna !!

Conchus

Ne neplatí. Jednak platí zákon nabídky a poptávky a pak může dojít nejrůznějším zvratům v náladách sběratelů
Doplňuji:
Pěkně si schovejte a budete mít památku i pro potomky.

venkovan

Ano – dá se to říci, ale toto pravidlo víc platí na muže.
Čím starší, tim jeho hodnota roste (tedy pokud má dostatek kvalitně uložených peněz).

waser

také záleží z jakého kovu je mínce vyrobena Pokud ze zlata cena stoupa o20% a vic ročně,ze stříbra o5% , a cena stagnuje u obecních kovů

huxa

ne, neplatí (rozmezí desetiletí je většinou zanedbatelné)

mohla bys nám napsat, o jakou minci se jedná? popř. nějakou fotečku? spíš to vidím tak, že tě někdo oškubal