Avatar uživatele
barnajka

Platí v numismatice pravidlo, že čím je mince starší, tím její hodnota roste?

Před časem jsem koupila docela starou minci – s tím, že ji dám jako dárek. Jenže pořád jsem čekala na tu nejvíc vhodnou příležitost…až se nakonec stalo, že začínám pochybovat, jestli si dotyčný takhle drahou pozornost vůbec zaslouží :) Ještě nejsem rozhodnutá, ale připouštím možnost, že bych někdy v budoucnu minci znovu prodala, protože pro mě osobně význam nemá.
Minci jsem koupila za cca 3000 Kč a celou tu dobu ji střežím jako oko v hlavě. Čili pokud jde o stav: určitě v mých rukou nijak nezchátrala.
Vydělávat na tom nijak nechci, hyena nejsem. Spíš mám ale obavy, aby se mi případný prodej těžce nevyplatil.. Kdybych se teda někdy rozhodla minci nabídnout dál: mohla bych s klidným svědomím žádat původní (kupní) cenu, a nebo by to bylo považováno za vydřidušství?
Za odpověď díky :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, johana 56, Damiana, briketka10 před 4113 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Hlavně platí zákon nabídky a poptávky. Mince může být stará, ale když jich bude v nabídce hodně, cena bude nižší než u těch které jsou unikátem a vyskytují se jenom v několika kusech a tedy i mladších.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

o některých mincích toto pravidlo vůbec neplatí
záleží o jakou minci se jedná a z jaké je doby..
tady ti posílám AUREA Numismatika portál
jestli ti pomůže :
http://www.au­rea.cz/index.php?ma­in=main&lang=cz

Doplňuji:
v tom dávám mosojovi za pravdu je to jako
se známkami jedna vzácná je jen jedna !!

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Conchus

Ne neplatí. Jednak platí zákon nabídky a poptávky a pak může dojít nejrůznějším zvratům v náladách sběratelů
Doplňuji:
Pěkně si schovejte a budete mít památku i pro potomky.

Upravil/a: Conchus

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Ano – dá se to říci, ale toto pravidlo víc platí na muže.
Čím starší, tim jeho hodnota roste (tedy pokud má dostatek kvalitně uložených peněz).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
waser

také záleží z jakého kovu je mínce vyrobena Pokud ze zlata cena stoupa o20% a vic ročně,ze stříbra o5% , a cena stagnuje u obecních kovů

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

ne, neplatí (rozmezí desetiletí je většinou zanedbatelné)

mohla bys nám napsat, o jakou minci se jedná? popř. nějakou fotečku? spíš to vidím tak, že tě někdo oškubal

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek