Avatar uživatele
beer

Platí stále 348/2005 Sb. ZÁKON ze dne 5. srpna 2005 o rozhlasových a televizních poplatcích?

Obávám se, že ano a týká se to otázky http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musim-platit-rozhlasovy-poplatek-jestlize-nemam-zadne-radio-pouze-tv-a-mobil-na-kterem-lze-prehravat-radio-ale , kde sme všichni odpovídající odpověděli Huxovi, že musí platit rozhlasový poplatek i za mobil.
Z tohoto paragrafu vyjímám z §2, části 4 Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají:

  1. rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení

http://img4.ces­katelevize.cz/bos­s/image/conten­ts/zakony/pdf/za­kon-o-rozhlasovych-a-televiznich-poplatcich.pdf?ver­ze=2013-05-03-22:53:54

Podle mne jsme tedy všichni, včetně mne odpovídali mylně a nic platit nemusí..
Doplňuji:
A tak vám děkuji, hlavně že se to objasnilo. Měl jsem jen obavu, že se mě podařila totální mystifikace Huxy – naštěstí až tak moc ne.. ))

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: beer

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, www, anonym, huxa, Dochy, anonym, anonym, anonym před 3977 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

  1. Veškeré zdejší odpovědi je nutno brát s rezervou, jakožto laické domněnky uživatelů obecné Poradny, není to odborný portál se zpoplatněním, což by šlo reklamovat, (na rozdíl od profi právních webů).

Princip Poradny spíše akcentuje osobní zkušenosti v konkrétních právních situacích.

  1. Vždy je třeba vkládat odkazy na aktuální zákony v platném znění, jež jsou průběžně aktualizovány.
  2. zmíněný §2/4 byl doplněn s účinností teprve od 1.6.2010, dle dikce zákona je považován za poplatníka každý odběratel elektřiny, pakliže nedoloží čestným prohlášením, že není vlastníkem přijímače rozhlasového či TV.
  3. Protože neznalost zákona neomlouvá, je na zodpovědnosti každého, aby platné znění zjistil (např. každá pošta, kde se koncese přihlašují, má základní informace pro koncesionáře).
  4. Jen na rozhlasové polatky je tu 75 odkazů, stačilo prolistovat starší odpovědi, kde zavádějící rady nejsou, pokud obsahují řadu autentických odkazů.

viz odkazy:

http://www.mkcr­.cz/cz/media-a-audiovize/roz­hlasove-a-televizni-vysilani/rozhlasove-a--televizni-poplatky-81272/
https://zis-ext.rozhlas.cz/Le­gislativeAct.as­px

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=rozhlasov%C3%A9%20­poplatky

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, beer Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Trvám na tom že platí co jsem napsal. Každá domácnost musí platit jeden koncensionářský poplatek. Pokud nechce platit, musí podat čestné prohlášení že žádný radiopřijimač nevlastní a to ani v mobilu ! Pokud platí, pak platí jen jednou a může mít radiopřijimačů kolik chce, včetně autorádií. Za autorádia se dříve platilo zvlášť!
Toto neplatí pro podnikatele v jejich provozovnách !!!

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
www

Zákon platí.
Ale zatím nejsem příliš moudrý z těch zdrojů v odpovědích ☹
V každém případě ti ale patří palec za zveřejnění pochybnosti o platnosti tvé původní odpovědi. Kéž by takto reagovali všichni ! 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ministerstvo kultury to podle mne na svých stránkách pojalo srozumitelněji:

Poplatková povinnost v ČR

Dne 13. 9. 2005 nabyl účinnosti nový zákon o rozhlasových a televizních poplatcích – zákon č. 348/2005 Sb. Od 1. 10. 2005 činí rozhlasový poplatek 45 Kč, televizní poplatek byl od 1.1.2008 zvýšen na 135 Kč.

Zákon č. 348/2005 Sb. změnil rovněž dosavadní koncepci poplatkové povinnosti. V § 3 nového zákona se stanoví, že poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která vlastní rozhlasový resp. televizní přijímač. Jestliže drží nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá tento přijímač fyzická nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba. Dále se stanoví, že fyzická nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků a je odběratelem elektřiny připojené k distribuční soustavě, považuje se poplatníka rozhlasového a televizního poplatku, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak. Tedy například domácnost, která nevlastní televizní přijímač, nebude ani do budoucna ze zákona nucena platit televizní poplatek. Tato konstrukce má umožnit efektivní výběr poplatků, což byl podle předchozí právní úpravy zásadní nedostatek. Okruh osob, které jsou osvobozeny od poplatkové povinnosti stanoví § 4 (např. školy).

Od 1. 6. 2010 nepodléhá poplatkové povinnosti rozhlasový nebo televizní přijímač, který je neoddělitelnou součástí koncového mobilního telekomunikačního zařízení (tj. mobilního telefonu).

Zákon samozřejmě platí včetně svých novel a dodatků.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

soukromy dotaz na Dr. :
pred 5 dny jste napsal :
Pokud zůstávají profesně zaměření uživatelé na své parketě (např. kynologie, AJ a překladatelství, finanční gramotnost, technika, IT apod.), pak ponechávají Poradně její princip, sejdou-li z cesty, mohou nechtíc i škodit tazatelům…

to uz dnes neplati ? asi to plati podle toho " o koho jde" , ze ?
a nebo podle toho, v jakem " stavu " to pisete .. ?
dekuji za odpoved .. bude me tesit ..

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Stále platí, že by měli odpovídat ti, co opravdu znají správnou odpověď, ubylo by chybných a nepřínosných „chatovacích“ příspěvků, stejně jako diskuze má sloužit k doplnění otázky a osobní vzkazy patří do interní pošty.
Ovšem soustavně to mnozí ignorují, stejně jako např. průlomový rozsudek za pomluvu na netu -
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/301095-zenu-zavreli-do-bohnic-za-pomluvu-na-blogu-chce-odskodneni.html
anebo podvádění státu při neplacení rozhlasové koncese pod pokutou až 5 000 Kč – viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/platite-poctive-koncesionarske-poplatky-tv-cr
( Je otázkou, zda má smysl reagovat na falešný nick s vícenásobným BANem, jenž pravidelně zapříčiní zrušení diskuze).

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Mosoji: tohle je spíš na chat. Pokud v zákoně píšou, že se mobily nepočítaj, tak se nepočítaj.
Povinnost s prohlášením je až na výzvu rozhlasu/televize. Pokud dosud nebyl poplatníkem, tak jen dále neplatí a nic neřeší. A odeslání toho prohlášení bych jim rovnou naúčtoval – ztracený čas, poštovné atak.

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Vycházím z toho že každý je členem nějaké domácnosti odebírá elektřinu a pokud nepodal prohlášení že nevlastní přijímač, platit má.
Pak se již nemusí starat o nějaký mobil. Nicméně je dobré to znát. Pravdou je, že já jsem toto nevěděl. Ale já platím poctivě celý život, takže mám asi trochu ujeté uvažování. Nevím o čem bych chatoval.
Autem jezdíš ? a máš v něm autorádio ?

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Jezdím, mám autorádio a také už pár let platím poplatky (cca od té doby, co mám vlastní „domácnost“)
Není pravda, že má platit každý kdo nepodal prohlášení. Prohlášení přichází na řadu až po výzvě Č.Rozhlasu či televize.

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ad Dochy, stačí číst přesnou citaci zákona v odkazu – viz níže:
„Dále se stanoví, že fyzická nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků a je odběratelem elektřiny připojené k distribuční soustavě, považuje se poplatníka rozhlasového a televizního poplatku, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak.“

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

„Veškeré zdejší odpovědi je nutno brát s rezervou, jakožto laické domněnky uživatelů obecné Poradny, není to odborný portál se zpoplatněním, což by šlo reklamovat, (na rozdíl od profi právních webů).“

Každý se může zmýlit, ale citovaná slova platí jen pro někoho … Omluva je v pořádku, ale proč za nové body????

Proč tedy beer svou chybnou odpověď nesmazal, falešné a servilní body ani navržená nominace nevadí????

Ale dostal pochvalu .....

před 3970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

A jak má odpověď smazat? Co koukám, tak může max. nahlásit. A to mi nepřipadá korektní. Nežereš ty body nějak příliš?

před 3970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je zlatý, kliknutím jeho odpověď zmizí … Netušíte, která bije, nebudu nic vysvětlovat … Nejde o body, ale o princip … Nebudu vkládat odkazy, kdo chce vidět, ten vidí … jinak zbytečné …

před 3970 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Chtělo by to uvědomit Huxu.
Nebo… dám tam odkaz…

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
beer

Já jsem Huxovi už napsal ))

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

A já už tam dal odkaz 😉

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
beer

To trestní právo je omylem, sorry ))

před 3978 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek