Georgo2010

Platí ještě zákaz kouření na zastávkách MHD, když upozorňující samolepky jsou již mnoho let pasé?

Nejlepší odpověď
iceT

KOUŘENÍ NA ZASTÁVKÁCH MHD JE ZNOVU POVOLENÉ
Od 1. července 2010 začala platit novela zákona, které ruší zákaz kouření na zastávkách MHD a na vlakových nástupištích. Autorem této změny je poslanec za ODS Boris Šťastný. Údajným důvodem je to, že na mnoha místech nebylo možné přesně vymezit hranice zastávky MHD, a proto se strážníci při vymáhání tohoto zákona dostávali do sporů. Stále ale platí to, že pokud kuřák kdekoliv na veřejném prostranství odhodí nedopalek cigarety na zem, může dostat pokutu až 1000 Kč.

http://algin.cz/2010/07/­na-zastavkach-mhd-se-muze-zase-kourit/

Další odpovědi
anonym

Platí. Jenže spousta lidí se ještě nenaučila to respektovat. Myslíte si, že to bude negramotností?
Nezaznamenala jsem, že by si kuřáci dělali někdy problém se zákazem kouření za zastávkách autobusů, nádražích a podobně. Dokonce se ani nenamáhali alespoň poodstoupit stranou, a to byl zákaz uzákoněn. Platit by rozhodně měla ohleduplnost vůči sobě navzájem. U kuřáků jsem se s ní setkala jen vzácně.
Doplňuji:
IK, máte pravdu. Dnes na poště u stolu na vyplňování složenek a formulářů seděla maminka se dvěma dětmi. Asi tříletý synek vehementně rval tužku z řetízku a rozčiloval se, že to nejde utrhnout. Potom se postavil v botách na čalouněnou židli a hulákal na celou halu. Matka se vzpamatovala až v okamžiku, když jsem se jí zeptala, jestli to není náhodou její dítě.
Jak dlouho budeme neteční k tomu, co nám nepatří přímo? Jak dlouho budeme tolerovat nevychovanost a sprostotu?
Nelíbí se mi to. Jsem ráda, že už jsem nevrlá, protivná důchodkyně a že si můžu občas dovolit otevřít pusu. Pokud někdo nerespektuje to, že není na světě sám, tak má u mne prostě smůlu. Já na té poště chci mít i příště židli čistou a tužku na místě, kde ji budu zase hledat.

IK

Očko, myslím že nečtení zákonů s negramotností nesouvisí, spíš s nedostatkem času, nezájmem a v neposlední řadě rychlostí jejich změn a nárůstu množství.
Horší je to s negramotností ve vztahu k vyhazování recyklovatelných odpadů do směsných popelnic a opačně. Načapala jsem kluka tak do 5. třídy jak se chystá vyhodit velký pytel kuchyňských mokrých odpadků do nádoby s velkým nápisem PAPÍR, slovy „Ještě nechodíš do školy? Neumíš číst?“ a kluk na mne jen koukl a hodil to správně. Oba kontejnery stály vedle sebe.
Bude někdo takový někdy respektovat nějaké nápisy a značky, nebo budeme muset vymyslet nějaký jiný způsob jak zvednout úroveň sociálního chování?
Obávám se, že forma zákonů na to přestává stačit.

Zbynas

POZOR! Kouření na zastávce je povoleno, ale ne pod přístřeškem! Tzn. v „budce“, na krytých autobusových či vlakových nástupištích atd. se kouřit nesmí.

anci

Zákaz kouření na zastávkách neplatí. Můžeme tam zase kouřit jak se nám zlíbí. Akorát švestky, či spíš magistrát hl.m. Prahy je líný někoho poslat aby sundal ty zakazující nálepky.