řidič

změna zákona od 1,1,2010

mám dotaz,jak je možné,že když někdo dostane zákaz řízení ,může si zažádat o prominutí poloviny trestu,a ten co je vybodovaný nemá šanci zažádat o polovinu?Vždyt zákaz je vždy udělen za horší čin než to že si někdo zapomene zapnout pas atd.nechápu!!
Doplňuji:
prosím o vysvětlení…te­dy,nemám žadný zákaz pouze jsem byl obeznámen že jsem dosáhl v bodovém systému 12 bodů,a že jsem povinnen odevzdat ř.p.což jem udělal.Na otázku jestli můžu zažádat o prominutí poloviny trestu jsem dostal odpověd:není možnost zažádat o prominutí trestu tedy poloviny mohou pouze řidičise zákazem což vy nemáte:takže jsem si postěžoval na náš systém kamarádům.prosím tedy o řešení mé situace.Děkuji za odpověd

Odpovědi
standa

Pokud by to byla pravda, tak vaše slova „nechápu“ by byla namístě.

Naštěstí to tak není a stejně jako u zákazů činnosti (řízení) udělených dle trestního práva, tak i u zákazů činnosti (řízení) dle přestupkového zákona, může pachatel požádat o prominutí ZBYTKU zákazu činnosti po uplynutí poloviny tohoto zákazu.

§ 14 zák. č. 200/1990 Sb. o přestupcích

(3) Od výkonu zbytku zákazu činnosti lze po uplynutí poloviny doby výkonu této sankce upustit, jestliže pachatel přestupku
způsobem svého života prokázal, že její další výkon není potřebný.

OK, máte pravdu… teda máme ji oba dva.

Opravdu to tak je, podle § 123d zákona o silničním provozu, můžete skutečně požádat nejdříve po roce, pokud vám byl ´jen´ odebrán řidičák za body.

Pokud vám byl za ´bodované´ činy odebrán řidičák na základě uděleného trestu + zákazu řízení, tak můžete požádat o vrácení ale ne dříve než po roce…

Co se týká mnou uváděného případu, tak u žádostí o prominutí zbytku zákazu řízení jsou promíjeny zbytky zákazu, které stejně přesahují 1 rok…, takže by to mělo být snad nastejno.