bezi

Píše se správně „zaměstnáni“, nebo „zaměstnaní“?

Zdravím, píši text, který následuje: ,, Oni budou zaměstnáni / zaměstnaní". Na netu jsem nenašla správný tvar, děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
annas

oni budou zaměstnáni

Chybí jiná možnost. Lze použít oba tvary, záleží na kontextu.

Jmenný tvar "zaměstnáni se použije v doplňku, složený v přívlastku.

Také jde o významový rozdíl. Jmenný tvar vyjadřuje stav přechodný. Zpravidla je doplněný předmětem, , složený tvar pak vlastnost.

Muži budou zaměstnáni ( dříve, přechodně nebyli) × jsou již delší dobu zaměstnaní – stálá vlastnost..

Další odpovědi
Funna

oni budou zaměstnaní

protože jsou zaměstnaní, budou touto prací zaměstnáni minimálně týden…

quentos

oni budou zaměstnaní

Záleží na kontextu, nelze tedy jednoznačně odpovědět!
Oba tvary mohou být správně, ale pokaždé v jiných souvislostech. Chce to širší kontext, ne jen jednu větu.

Mr. Marek

oni budou zaměstnaní

paul1

oni budou zaměstnaní

marci1

oni budou zaměstnáni

Zaměstnání=pra­videlná práce za mzdu.
Zaměstnáni=přijetí a práce v zaměstnání.
🙂

GM

oni budou zaměstnáni

Justin1

oni budou zaměstnaní

Pro obě možnosti platí, že někdy to tak může být správně. Mezi těmi dvěma možnostmi vidím rozdíl ve významu.

oni budou zaměstnaní = oni budou mít práci (takový bude stav)
oni budou zaměstnáni = oni dostanou práci (taková událost se stane)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

bezi

Četla jsem, že chybí celá věta. Celá věta tedy zní: Barmani budou zaměstnani na DPČ s platem 154 kč/h. Teď už by to mělo být komplet 🙂

annas

Slovo ZAMĚSTNANI máte špatně – opravte si.

Na konci své odpovědi jsem napsala: "Muži budou zaměstnáni ( dříve, přechodně nebyli).

Takže si vyměňte podmět muže za barmany.

j

Emefej

Obě varianty jsou možné, záleží na kontextu. Příklad: „Všichni zaměstnaní nejsou zaměstnáni podle svých představ.“

Funna

ještě se zapomělo na variantu: jsou v zaměstnání 🙂