Píše se slovo ve tvaru: Komiksy, či komixy?

Nějaké jiné příklady, kde dochází k problematice (ksy, xy)?

Nejlepší odpověď
annas

Jak vyplývá z původu slova, správné je k+s, nikoliv x. Jde totiž o zkratkové slovo, jak je vysvětlené níže.

"comics [komiks], komiks neskl. – zkr.: comic strips> (pův. v USA) obrázkové seriály s dobrodružnými n. komickými příběhy, event. doprovázené textem promluv, otiskované v časopisech "
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=komiksy

Ještě něco navíc.
"Pokud jde o původ, je to vlastně zkratka, přesněji řečeno zkratkové slovo. V Americe na konci 19. století, když komiksy vznily, se těmto kresbám říkalo dvěma slovy comic strip. První z těch slov samozřejmě znamená komický, tedy humorný, žertovný, k čemuž se za chvíli vrátím.

Druhé slovo, tedy strip, se překládá jako proužek, pásek, odřezek, a naznačuje tedy tvar těchto kreseb. Komiks jsou kresby v proužcích. Pokud vám slovo strip připomnělo něco hambatého, máte pravdu, strip jako sloveso znamená svlékat, odstrojit se a objevuje se ve výrazu striptýz, jehož druhá část je anglické sloveso tease ve významu škádlit a dráždit. Ale zpět od dráždivého svlékání ke komiksům čili žertovným páskům.

Dnes už komiksy nemusejí mít s humorem vůbec nic společného, jejich pojmenování je vzpomínkou na první komiksy, které žertovné byly. Anglické, v tomto případě vlastně americké, comic, stejně jako naše slova komický a komedie, pochází z latinského comicus, které je z řeckého komikos. A komikos je z komodia, eventuálně komoidiá, což bylo pojmenování různých druhů starých řeckých veseloher. Jak staré komedie vznikly, odborníci nevědí přesně. Někde na počátku jsou ale určitě písně zpívané v průvodech, protože řecké slovo komos, které stojí u úplné kolébky výrazu komiks, znamená veselá píseň a také veselý průvod. S největší pravděpodobností se starořecké komedie vyvinuly z nevázaných písní, takzvaných falických písní zpívaných v průvodech na oslavu prostopášného boha Dionýsa."
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ko­miks--97793