Kolmanová

Sousedův pes nám nedovolí spát. Co dělat?

Dobrý den, chci se zeptat co máme udělat, když si soused asi před rokem pořídil štěně. Chápu je to pes, a navíc ještě malý, tak chce pozornost. Bydlíme na vesnici a pes nám každou noc někdy od půl desáté až do tří hodin ráno nepřetržitě štěká přímo pod oknem ložnice. Soused na naše ani ostatní stížnosti nebere ohled, prý je to pes a naši také štěkají. To má sice pravdu, ale když naší dva psi štěkají přes noc tak je okřiknem a zavřeme do boudy, díky tomu je od nich klid a nikoho dál neruší. Ale to si soused zřejmě neuvědomuje a nechává své „štěně“ štěkat dál. Jen ještě musím dodat, že před ním měli také psa, sice starší, ale když štěkal, tak ho také zavíral, ale teď jako by to šlo mimo něj. Mohu to nějak řešit, třeba zavoláním policie nebo podáním stížnosti na magistrát či jinak?

Prosim, odpovědi typu, že jsme přecitlivělí a netolerantní si nechne. Já studuji, takže když usnu při hodině nikomu to neublíží, ale táta, který dělá soustružníka a může ho tím pádem kdykoliv něco namotat a zabít, je už něco jiného, nebo maminka, která jezdí do práce brzy ráno autem, kvůli špatným spojům, se někde vybourala, si myslím, že by se to mělo řešit.

Zapomněla jsem dodat, že i když žijeme na vesnici, tak spadáme pod město (Hradec Králové – Březhrad), tudíž nevím, kam bysme se mohli obrátit.
Předem děkuji.

Marie Kolmanová

Nejlepší odpověď
Edison

To bude chtít projít místní obecní vyhlášky. Jistě se tam najde něco o nočním klidu. Pak zásadně platí, že majitel je odpovědný za svého psa. Měl by tedy aktivně učinit příslušná opatření. Obec by to pro začátek mohla řešit nějakými domluvami, napomenutími, případně i pokutou.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… na vesnici je hluk ze psů a zvířat normální, toto se neřeší, jó kdyby tam cinkala tramvaj, je to nepřirozený zvuk a řešilo by se to >>> to nemyslím jako vtip, ve městech je to obráceně … prostě je to tak …

… „Je tedy třeba posoudit, zda intenzita hluku je v dané lokalitě přiměřená či nikoli, a to podle místních zvyklostí“
Zdroj: https://www.id­nes.cz/bydleni/na-navsteve/stekot-psa.A150825_143­718_architektu­ra_web

https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-obcansky-zakonik/239061/ob­cansky-zakonik-o-najemnicich-psovi-stekat-nezakazete-kvuli-nemu-vas-z-bytu-nevyhodi.html

… „štěkání je považováno za normální hlasový projev psa“ https://www.id­nes.cz/bydleni/na-navsteve/problemy-se-psi-stekani-psu-psi-u-souseda.A160804_131­253_dum_osobnos­ti_web

ReHu

Sousedi z podobného důvodu zavírají psa v zadní části zahrady, kde nevidí lidi, co chodí kolem branky a už neštěkí a je klid.
Jenže pokus soused nereaguje, je to asi na řešení na úrovni obce.
Nemáte možnost si ložnici přestěhovat na jinou stranu domu?

anonym

Jak se znám, bušila bych a zvonila u jejich dveří pokaždé, kdyż by se čokl ozval.Zeštěkala bych je taky. Třeba ve tři ráno.A to mnohokrát za sebou. Když by to nepomohlo, napráskala bych je u starosty a když by to nepomohlo…to už hraničí se zákonem ☺já bych na to štěkání neměla nervy.

DoTazatel

Je to rušení nočního klidu, můžete zavolat policii, podat snížnost na úřad/obec, podat žalobu… (dobré je sehnat si i důkaz, natočit si štěkot, sehnat si podpisy ostatních sousedů o rušení noč. klidu psím štěkotem).

Kompletní manuál občana obtěžovaného hlukem:
https://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/hluk/ra­da/kompletni-manual-obcana-obtezovaneho-hlukem

Pročti si odpovědi i tady:
https://okolo­bytu.cz/fora/o­tazka/zakon-o-ruseni-nocniho-klidu/

P.S. Upřímně s vámi soucítím, neznám otravnější zvuk než (neustálý) psí štěkot. U nás na vesnici má psa taky každý a hend sousedi mají toho nejotravnějšího. Stačí jen vyjít ven a nebo chtít přejít na bus zastávku a celou tu dobu u každého domu utíká podél plotu rozštěkaný pes… Bože, neříkám, že psy nesnáším, mám je rád ale jen ty vychované (tak jeden z tisíce), takže je to spíš vinna těch lidí (majitelů) než psů… Ale vážně mi nic tak nebrňka na nervy jako agresivně štěkající pes, proto mám raději kočky. Psy už stejně neplní funkce pro jaké byli ochočováni a vychováni…

Kryšpín

Zkuste bafíku domluvit pěkně s ním diskutujte, možno mu zakoupit olomoucké tvarůžky ty mají rádi a když začne hafat nabídnout pochutinu a domlouvat, necht toho zalez do boudy a.pod. Pokud bude soused protestovat zakoupit láhev Becherovky a požádat o domluvu a když to nepůjde vykopat válečnou sekeru, štěkat na sebe, volat MP, advokáti, Hygiena soudy a.t.d.

Mc Merkurion

ještě jednou pro nechápavé (s použitím odkazu DoTazatele):

… Co není hluk:
Za hluk se nepovažuje hlasový projev fyzické osoby (nejde-li o součást veřejné produkce hudby v budově), hlasový projev zvířete, zvuk z produkce provozované ve venkovním prostoru, zvuk způsobený v přímé souvislosti s činností související se záchranou lidského života, zdraví nebo majetku, zvuk z akustického výstražného nebo varovného signálu souvisejícího s bezpečnostním opatřením či zvuk působený přelivem povrchové vody přes vodní dílo …
§ 30 odst. 2 věta druhá ZOVZ

… takže si můžeš stěžovat třeba na lampárně, pročtěte siprvně ony vyhlášky, zákony a podobně, než někomu začnete radit … a druhé poučovat …

Mc Merkurion

@DoTazatel: hele, když dáš odkazy, tak si je nejdřív pročti: v tom prvním nejni vo psu ani zmínka, ale za to se tam píše, že máš změřit hluk a podat žalobu, nic vo policii … a hlavně se tam píše: CO NENÍ HLUK: hlasový projev zvířete … takže jasně napsáno, že štěkot psa povolen, nějak špatná rada …
… no, aten druhej se týká bytu a to je zas jiná otázka …

DoTazatel

Všude se doporučuje zavolat policii, nebo podat žádost na obec popř. kraj… Pes si ve dne štěkat může jak chce (podle zákona), ale v noci pri nadmernsoti je to RUŠENÍ NOČNÍHO KLIDU!
Policie má dokonce povinnost dát pokutu pokud se to opakuje…
Štěkot psa je považován za (nadměrný) hluk při nadměrném štěkání…

A obec má taky povinnost to řešit, pokud se jí podá stížnost.

A pak záleží na miliardě okolností a miliardě zákonů (takže to co tvrdí jeden, druhý to tvrdí jinak), pes v domě, pes venku. V domě, v bytě, přes den, v noci, pak jsou tam okolnosti jak se sousedi o psa staraji – coz se pocita do hodin (jak dlouho nesmi byt sam, jak dlouho je uzareny, nebo venku),.. a boze! jak rikam je miliarda veci, ktere se u toho resi, tak nevim co resis ty. Je sice cute „co všechno“ sis přečetl a co neni hluk… ale proste je fakt ze se otravny pes, stekajici v noci povazuje za ruseni nocniho klidu a resi se to!!! pres policii,urad, soud. (je to napsano v zakonech, je to napsano v kazde diskuzi tady na internetu, kde sena to ptalo uz plno lidi, Takze slovy Edisona: UTFG!!!

Na rušení nočního klidu si můžou sousedi stěžovat na cokoli (klidně i na plačicí dítě – u toho se to sice neřeší tolik jako psa, ale pokud jsou sousedé v noci hluční neustále, tak už je jim uvalen nějaký postih).

Jak to nakonec policie vyresi (podle vsech tech okolnosti, ktere si oni proveri, podle toho jestli budou vickrat zavolani atd). tak tohle vsechno uz je na nich........

Je úplně všude doporučeno obracet se na policii, či úřady, které se tím pak musí zabývat.

Boha, tak si projdi jiné diskuze, kde odopovidali lidi, co se v podobne situaci nachazeli… volali policii, ti třeba udělili přestupek – pokutu, pak opakovaně, majitel slíbil, že psa „uklidní,“ neuklidnil, znova police – znova pokuta… POLICIE, POLICIE, POLICIE. PAk obec, pak zaloba--- jasne muzou tu policii (i obec) preskocit a rovnou podat zalobu, ale to neznamena, ze to policie neresi. Resi.

Mc Merkurion

… prošel jsem jiné diskuze na tvoji radu, a ejhle:
„Pan Nespavý si koupil domek na vesnici. Těšil se, jak si užije klidu. Po pár dnech byl ale na zhroucení. Za svítání ho budí sousedův kohout, večer se zase marně snaží usnout za doprovodu uštěkaného sousedova psa. Pan Nespavý má ale smůlu. Jak kohout, tak pes na vesnici patří, a nejedná se tak o nadměrné obtěžování.“
https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-obcansky-zakonik/229295/s­ousedske-vztahy-konec-s-rezanim-drivi-i-stekanim-psu.html

DoTazatel

Okolnosti, okolnosti, okolnosti, které ale stejně řeší policie. (štěkání) časté, nadměrné, nepřiměřené obtěžování.. a bla bla bla… z otázky vyplývá, že je to nepřiměřené atd.
http://www.blon­dpes.cz/index­.php/pes-a-pravo/257-kdyz-pes-rusi-sousedy

Mc Merkurion

… kruci, dyť i tam píšou, že jerozdíl ve městě a na vesnici … ve městě to jako rušení ještě vezmu, můžeš zavolat polici, jelikož hluk ze zvířat je tam neobvyklý, ale na vesnici, kde je kravín, slepice a pes, je toto obvyklé … pochop, že odkaz na blond psa není relevantní, dávám odkazy na policii, městské vyhlášky apodobně, takže nějaké diskuze jsou mimo:
http://pvnovin­ky.cz/mestska-policie/37689-stekani-psa-v-noci-neni-prestupek-je-nutne-se-obratit-na-soud
http://mestodo­bris.cz/obtezu­je-me-psi-stekot-soused-ma-psa-ktery-steka-neustale-ve-dne-v-noci-co-s-tim/d-459349

… a sakra, i vtevém odkazu je jasně napsáno, že hlasový projev psa nejni hluk, a to je odkaz na občanskej zákoník, a tak mi dej odkaz na nějakej zákon, kterej to řeší … možná, že by ses chytnul na týrání zvířet, ale jinak ne !!! … prostě na vesnici máš s nadměrným štěkotem psa smůlu, a to je důležité vzhledem k dotazu, jo, v paneláku to beru, ale ne na vsi, tady ti prostě můžou dělat kombajny randál do půlnoci a máš smůlu … ale uspořádat tu koncert po 22.00, na to potřebuješ povolení … policie nemá povinnost dát pokutu, jestliže pes celou noc proštěká …

… řeším jednu věc: a to, že radíte špatně, jen ze sebe udělá blbce a bude všem pro smích …

DoTazatel

To je fajn, že to takhle dopodrobna řešíš! skvěle využitý čas, život. ;) Přeji hodně štěstí při dalším „zpříjemňování dne“ ostatním, „pomáhání druhým, poskytováním rad, a vynoložení energie na vyvracení jejich skutečností“ :3

Good job! já jdu zatím (normálně) žít. :'D

BTW myslím, že ostatním je úplně u prdí*ky ´, kdo má pravdu. A i kdybych to nebyl já, tak je mi to upřímnš jedno. Jen říkám,že existuje spousta okolností (které ty stejně popisuješ), podle kterých se to pak řeší (třeba i přes policii)…
NEvermind.

HEzký zbytek dne. ;) :*

anonym

ReHu, no to je skvělý nápad, přestavět barák kvůli cizímu čoklovi, na to jsi přišla úplně sama?

DoTazatel

Ne asi, tady se vždycky radí úplné perličky… proč se rovnou nepřestěhovat, že… :'D Utratit miliony atd,…

Mc Merkurion

… za to ty jsi poradil odkazem na článek, kde je jasně napsáno, že to nejni hluk … to nejni perla ??? Rehu aspoň trochu poradila …

Mc Merkurion

… policie ani obec toto neřeší, vzhledem k tomu, že to není přestupek, ale soud …

DoTazatel

Není pravda, přesně tohle policie řeší… spadá do rušení nočního klidu (a na to se policie volá hodně často).

A i obec to řeší, protože to spadá do její komuity, vztahů mezi jejími občany sousedy… stížnosti se prvně může podat přímo na obec (až pak se může podat žaloba aj., kdyby to police nebo obec nevyřešila).

Noční klid je od 22:00 do 6:00 jakékoli rušení se pak řeší s policií a dále třeba přes soud (policie může dát napomenutí, pokutu,… pokud ani pak sousedé nepřestanou narušovat noční klid řeší se to na vyšším levelu – soud).

Mc Merkurion

… hele, než něco napíšeš, přečti si odkazy, kde mluví obce i policajti, jó ??? … rušení nočního klidu a štěkot psa na vesnici je úplně něco jinýho, můžeš ho napomenout, ale pak soud, obec i cajti ruce pryč, kapišto ??? …

Mc Merkurion

… policie toto neřeší, štěkání psa v noci není přestupek. Je nutné se obrátit na soud: http://pvnovin­ky.cz/mestska-policie/37689-stekani-psa-v-noci-neni-prestupek-je-nutne-se-obratit-na-soud
… „V případě, že dochází soustavně k obtěžování hlukem a vlastník psa neučil žádná vhodná opatření k jeho zamezení, může ten, kdo je tímto hlukem obtěžován, podat na tuto osobu žalobu u okresního soudu. V případě úspěchu dané žaloby soud ve svém rozhodnutí zakáže této osobě (sousedovi, vlastníku bytu) obtěžovat jiné sousedy hlukem. Toto rozhodnutí soudu je pak vynutitelné.“ http://mestodo­bris.cz/obtezu­je-me-psi-stekot-soused-ma-psa-ktery-steka-neustale-ve-dne-v-noci-co-s-tim/d-459349

Edison

Klidně se o přestupek jednat může, a to konkrétně proti občanskému soužití. Ono totiž nejde jen o to, že štěkání psů je normální, ale není normální vždy. Třeba v noci už tak normální nejni. Snad občasné štěknutí, ale pokud jde o soustavný štěkot celé noci… A pak rovněž to, že majitel psa na prosby a upozornění reaguje tak, jak reaguje.

Jak říkám, nakoupl bych nejprve do místních vyhlášek, případně se poradit se zastupiteli, jak to řešit, když je majitel takový, jaký je.

Mc Merkurion

… což jsem já právě udělal, nakoukl jsem do různých vyhlášek a všechny to mají stejné, a jestliže "„Rušení nočního klidu štěkotem psa není přestupek. Obecně doporučujeme, aby stěžovatel vyzval majitele psa ke zjednání nápravy nebo se obrátil na majitele domu, společenství vlastníků bytů,“ odpovídá odbor občanských záležitostí. „Problém lze řešit občanskoprávní cestou. Soud má pravomoc k posouzení a nařízení zjednání nápravy (§ 1013 občanského zákoníku),“ toto tvrdí všude, tak to asi bude pravda, a je opravdu problém, jestli se jedná o město, byt či barák na vesnici … ne vždy vše funguje podle naší logiky …
… no, a co se týká tý normálnosti: ono je totiž normální, že v noci štěká a přes den spí, proto se používá na hlídání …