Josef II.

Volají sousedé neustále policii na vaše děti hrající si v pokojíku doma v bytě?

Dobrý den, měl bych dvě otázky. První otázka zní: přijde vám normální, aby soused po dvaceti minutách, co si děti hrají v pokojíku, volal státní policii? Věc se má tak: nedávno jsme se přistěhovali do paneláku, a co čert nechtěl-soused pod námi je předseda SVJ. Od prvního dne si na nás a nejprve i nám začal stěžovat na hluk. Nejprve jsme se omlouvali a omlouvali, ale když jsme zjistili, že cokoliv uděláme, jim vadí a „je slyšet“ (šoupnutí židli, zavření okna, chození malého, hraní malého, praní pračky,..), napadlo nás, že jejich jednání začíná hraničit s omezováním. Dále nám později byla předána upomínka – rušení nočního klidu a podepsáni byli další tři sousedé (ani jeden nebydlí pod námi, ale to dupání jim strašně vadí, hlavně to ranní vstávání a chození spát v devět večer) Snažili jsme se samozřejmě nějak to vyřešit (filc na židle, zavírat okna silou vůle a vznášet se) ale jen co měl synek první návštěvu u sebe v pokojíku, už tam byl a stěžoval si, když měl další návštěvu, tak už přijela policie, podruhé také přijela policie a potřetí (považte-měl tři návštěvy za tři měsíce a pokaždé tam byla policie) už přijela policie státní. Magistrát neseznal žádné provinění z naší strany a věc odložila, ale policie k nám jezdí stále. Nikdy nepřijeli v době nočního klidu, vždy to bylo odpoledne. Je normální volat na děti policii? Věc zašla tak daleko, že jsme se rozhodli pro právního zástupce a s tím souvisí má druhá otázka: smí si předseda k tomuto vzít právního zástupce s plnou mocí SVJ? Vždy jsme si zakládali na tom, že se s lidmi má a i dá nějak vždycky vyjít, ale tady se nám ukazuje, že veškeré naše snahy byly zbytečné a jakékoliv jednání je liché. Zatím jsem celou věc pochopil tak, že uzná-li někdo, že to, co zrovna slyší, je přestupek, ne-li trestný čin, všichni ostatní si musí sednout na zadek a dělat podle nich. A když se tak neděje, je to útok na jejich svatá práva a policie nás musí zatknout. Děkuji vám za reakce, seznáte-li, že máte k tomuto co napsat.

Nejlepší odpověď
yuko

Takový soused idiot je zlo. Měli by ho poslat na opuštěný ostrov, kde ho nikdo nebude rušit. Stěžujte si na něj pro změnu Vy pro porušování osobní svobody. On Vás šikanuje, nervuje. Možná má večer nahlas televizi nebo rádio, možná má psa, možná večer bouchá na radiátory, aby jste byli zticha, čímž zase obtěžuje on Vás. Takového vola souseda nikomu nepřeji. Měli jsme takovou krávu pod námi, ale neuspěla. Měřili hluk, vše OK. V těch domech je vše slyšet. Teď si vzpomínám, jak jsem jako holka v koupelně trénovala nějakou trapnou písničku do sboru a taťka se zděsil, že mě musí být slyšet do 3. patra. A když jsem hrála na klavír, nikdo na mě policii nevolal. Takový soused patří na psychiatrii.

Další odpovědi
Danina65

Josefe II, neporadím, ale pokusím se alespoň o podporu. Můj pan soused má dvanáct perliček, jejich neutuchající řev je naměřen na úrovni diskotéky. Nedovolím si ani pípnout, máme dva psy, dokázal by je otrávit. Ten váš asi děti nemá, neměl a mít nebude, pokud ano, budou pouze na dálkové ovládání. Přeji pevné nervy, pokud vám ještě nějaké zbyly.

Smackdown

Mít sousedy je holé neštěstí, jedině se přestěhovat nebo si zařídit odhlučnění, trochu investovat kvuli klidu, taky jsem v paneláku a slyším všechno: spláchnutí WC i prdnutí, prostě vše.

anonym

Určitě jste udělali dobře že se snažíte hluk omezovat úpravou nábytku a podobně. To vám jde jistě ke cti. Bohužel jste narazili na souseda idiota, doporučuji obrnit se jistou trpělivostí, prostě si na návštěvy policie zvykněte, nabídnětě jim kávu když příjdou, prohoďte pár slov udělejte z toho méně nepříjemnou událost, protože on ji na vás zřejmě vube volat dál. Berte to jak to je a nenechte se tím deprimovat ani nepatřičně omezovat. Policie vás stejně jen napomene, vy vyjádříte stanovisko že jde o typický projev sousedské nesnášenlivosti, ze strany člověka a prostě se tím netrapte … on proti vám nic nemá, nic jiného dělat ani nemůže. Pokud je přecitlivělý i na běžné zvuky okolí nijak nepřekračující limity, je to skutečně jen jeho problém.

ivzez

Dobrý večer, Josefe,

předesílám, že – přestože se ani mně volání policie nelíbí
a přijde mi zbytečné – vůbec nemíním nikoho kritizovat.

Vaše situace mi připomněla jinou:

Bydlela jsem v bytě pod rodinou, která si celé dny pouštěla desky a magnetofon. Časem mne z neustálého hluku začala bolet hlava, vůbec nic na to nepomáhalo. Trvalo to několik let.

Až když jsem čekala třetí dítě a byla doma s rizikovým těhotenstvím, zašla
jsem jednou soudedku poprosit, jestli by hudbu nemohli ztišit. Překvapilo mne, že u nich hudba vůbec nezní hlasitě.

Pozvala jsem sousedku k nám, aby si poslechla, jak to zní u nás. I ji velice
překvapilo, jak hlasitě je u nás hudba od ní slyšet. Zašly jsme spolu znovu
nahoru a já jsem si všimla, že mají reproduktory stát na zemi.

Po jejich postavení na stůl nebylo dole slyšet téměř nic…

Znovu zdůrazňuji, že nechci nikoho kritizovat, jenom přemýšlím, jestli by
důvodem ke stížnostem nemohlo být něco, o čem nevíte (stejně jako tehdy nevěděla naše sousedka).

V domě pravděpodobně chcete nějakou dobu žít. Proto bych se pokusila spolu se sousedem najít nějaké řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany. Bude-li se snažit jenom jedna strana, nemá to podle mne moc šancí na úspěch.

Mc Merkurion

… kdysi jsem jezdil za bratránkem na návštěvu a když jsme si hráli, soused odspoda tloukl koštětem o podlahu, že děláme vyrvál, když byli doma někteří rodiče, ztichli jsme, jinak jsme přidali, ve výsledku to bylo jedno >>> my nepřestali a nakonec největší kravál byl od něho >>> hádat se z blbcem nemá cenu, já ho dnes plně chápu, vono se toto totitž pekelně ozejvá, ale některý lidi budou buzerovat furt >>> kašli na to, a až si večer pustí tv, dojdi za ním, zazvoň na něj a řekni mu, ať si ztlumí tv, že děti nemohou usnout, a když nemohou usnout, že dělaj vyrvál …

autacek

Problém je střet generací i to, že jste v místě noví.

Zjištovali jste si, kdo v místě žije? Jsou tam ostatní mladé rodiny? Důchodci? Cikáni? Občanská vybavenost? Něco vás zajímá, na něco kašlete.

Všichni tu obhajují virvál co děláte, jenže ten hluk tam před Vámi nebyl. Jestli tam žila starší paní, nebo pán, tak je to naprosto neporovnatelné.

Sami si položte otázku, kdyby se vedle vás přistěhoval soused co by hrál na bicí. Hlukové hladiny by nepřekročil, ale vás by to asi dost, nově, obtěžovalo.

Co nechceš aby činili druzí tobě, nečiň ty jim.

A pokud to nepochopíte po dobrém a ani úřady nic nezmůžou, nakonec to může dojít i k takovým sousedským naschválům, že jediným řešením je odstěhování se.

Kelt

Taky občas máme to potěšení slyšet hluk z některého pokoje. Jednou tu byla dokonce policie (za 20 let), a zraněná musela do nemocnice. Máme družstevní byt, tak tyto problémy se řeší přes družstvo. Od 7 do 22 se může dít v době cokoli, po této době je noční klid. Když někdo dělá stavební úpravy, tak na to upozorní sousedy. Jaké máte možnosti? Odstěhovat se, poslat souseda někam – například na úřad, ať něco dělá a každý den do 20:00,pak se bude vracet znavený, že hned usne a nebude mu vadit, když budou u vás chodit rytíři v brnění. Nebo napište dopis jeho nadřízenému orgánu. Promluvte si s lidmi.

Dochy

Jsem si říkal, že tu podobné potíže byli nedávno… že sem dám jen odkaz. A koukám, že ani nemusím 😉
Poradit se s právníkem asi nebude od věci. Nebo v nějaké poradně, možná na OU… Bohužel píšete že šéfuje SVJ, takže pravděpodobně někdo kdo všechno ví, všude byl, všechny zná ☹ To budete mít asi těžký. Doporučuju dokumentovat co půjde ať máte munici až přijde na lámání chleba.

Dochy

ad Smackdown:myslím, že žádné použitelné odhlučnění tady nepomůže. Je to nejspíš nějakej veledůležitej rejpal, kterej si vždycky najde něco co bude řešit ☹
Neexistuje takové odhlučnění aby v paneláku zajistilo že v sousedním bytě nebude nic slyšet a nic méně účinného nepomůže. Navíc by to stálo prachy a omezilo v bytě prostor, kterého tam stejně moc nebude

Mc Merkurion

… pořádnej blb …