sesednizkola

Ověřují si u soudu platnost občanského průkazu?

Pokud půjde někdo k soudu a bude dávat občanku té asistentce, počítač zkontroluje podle čísla dokladu i jeho platnost? Prostě když někdo nahlásí, že ztratil občanku a dostane novou tak mu stará zůstane, ale bude v databázi neplatných dokladů. Tak s tou neplatnou se prokáže. Neřešte, proč by to kdo dělal, důvody můžou být různé od například zatajení nového jména či jen prosté hlouposti. Děkuji.

Odpovědi
jáára

Nezjišťujou.

marci1

Samozřejmě. Pokud se budete prokazovat občankou, kterou jste předtím ohlásili jako ztracenou nebo ukradenou, můžete dostat až patnáctitisícovou pokutu. ☹

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/255231-ztrata-odcizeni-nebo-zniceni-dokladu-podrobny-navod-jak-postupovat

Nuk nuk

Pokud nejste obžwovaný, u soudu Vám zřejmě platnost OP ověřovat nebudou. Nanejvýš mohou zjistit, že je prošlý.
Přesto je ale za dané situace předložení neplatného OP trochu riskantní. V případě, že je totiž OP nahlášený jako odcizený nebo ztracený, měl by Vám být vydán nejprve náhradní doklad a poté nový OP. Pokud byste starý OP našel, správně byste jej měl odevzdat, ale i když tak neučiníte, nesmíte se s ním prokazovat. Je to trestné.