..An_cuská-á--

Otázka na téma Betlém

Dobrý den chtěla bych se prosím dozvědět který člověk jako první sestavil betlém......děkuji :) prosíííím odpovězte :(

Nejlepší odpověď
kenyrts

První skutečné jesličky sestavil někdy kolem dvanáctého století chudý mnich František z Assisi, který po návštěvě Betléma a následným zážitkem z tohoto místa chtěl všem lidem zprostředkovat tuto událost a stanout před chudými jesličkami s narozeným Spasitelem. Horskou jeskyni nedaleko italské obce Dreccio přetvořil v jesličky, kam přicházeli lidé z okolí. Od té doby byl Františkův čin všude napodobován a zvyk stavění vánočních jeslí se šířil po celé Evropě.
Příbramské betlemářství je spjato především s horníky a hornictvím. Některé betlémy tvořili havíři jako kolektivní dílo, jiné zdobily chudé havířské příbytky. Jejich provedení je velice různorodé, včetně použitého materiálu. Již několik let je každoročně představuje v Galerii Františka Drtikola Hornické muzeum Příbram.