annas

Osvěžíte si paměť?

Další rčení a úsloví (některá možná ne příliš běžná) nejen pro Luss, Popelku a Vagru.

1. Arbiter elegantiae, 2. Deus ex machina, 3. Hon na čarodějnice, 4. Hlas volajícího na poušti, 5. Chléb a hry, 6. Jít do Canossy, 7. Koniáš, 8. Šedá eminence, 9. Umýt si ruce, 10. Upadnout do náručí Morfeova.

Doplňuji:

  1. Arbiter elegantiae – člověk, který udává tón ve věcech vkusu a módy – Řím
  2. Deus ex machina – východisko ze zdánlivě neřešitelné situace – bůh ze stroje -spojení s řeckou tragédií
  3. Hon na čarodějnice – původně obvinění čarodějnic a čarodějníků, později vyšetřování a pronásledování protivníků – Německo, později u nás – Kladivo na čarodějnice
  4. Hlas volajícího na poušti – názor bez odezvy, marná snaha, mínění, kterému nikdo nevěnuje pozornost – Jan Křtitel
  5. Chléb a hry – odvrácení pozornosti od palčivých, nepříjemných a ožehavých státních problémů – Řím
  6. Jít do Canossy – pokořeně kapitulovat – Francie
  7. Koniáš – být Koniášem = zajistit si nezáviděníhodnou proslulost – české země
  8. Šedá eminence – nositel skrytého vlivu, člověk, který je iniciaátorem důležitých rozhodnutí, ale sám zůstává v pozadí – Itálie
  9. Umýt si ruce – odmítnout zodpovědnost za další vývoj věc a tím i svou vinu – Židé
  10. Upadnout do náručí Morfeova – snít, oddat se snění – Řecko

Nejlepší odpověď
vagra

Annas-můj pokus č.1:
1-Rozhodčí elegance,posu­zovatel krásy
2-Božské řešení neřešitelného
3-Hon na něco neexistujícího
4-Marné volání
5-Římský císař ? řekl,že Římanům stačí ke spokojenosti dát najíst a zabavit je.
6-Ponížit se
7-Jezuita.fanatik známý tím,že pálil nekatolické knihy
8-Řídící člověk v pozadí,nevi­ditelný,stín.
9-Zbavit se viny
10-Usnout

Další odpovědi
Luss

… a zase ta Luss :)

  1. nevim
  2. Deus ex machina by se dalo volne vysvetlit jako necekany zasah „shury“ v tezko resitelne situaci.
  3. Hon na carodejnice je stvava kampan, rozpoutana na nejakem nepodlozenem zaklade
  4. nevim
  5. chleb a hry byla politka rimskych cisaru. Neco jako, ze masam staci ke spokojenosti jidlo a zabava, k umlceni kritiky a revolucnich tendenci.
  6. Cesta do Canossy znamena prozit si chvili naproste potupy, prohry, ponizeni
  7. Konias byl jezuitsky knez, ktery palil protestanske knihy
  8. Osoba s velkym vlivem, stojici v pozadi deni
  9. zbavit se viny, zodpovednosti
  10. nevim

pondělí

UŽ TO JE NUDA CO,JE TADY SPOLEČNOST JEN STEJNÝCH LIDÍ,TAK CODĚLAT

vagra

Annas-Málem bych zapoměl-vůbec to neplatí pro ty naše děvčata/jestli je tak můžu nazvat/-jsou skvělá!
Chtějí vědět a vědí.

1popelka1

Annas, když bych to zobecnila na lidi stejné generace z mého okolí, tak znamé jsou určitě i u nás mladších (teda jestli se v 27 můžu považovat za mladou?:-)), minimálně jsme většinu už někdy slyšeli, spíš pokulháváme se znalostí přesného významu a odhadujeme. Já třeba neznám původy rčení a tady se je aspoň dozvím 🙂

annas

Popelko, jsem ráda, že jste se přidala. Co to je 27 roků? Jste „mládě“. Máte řadu vědomostí a také zájem oprášit či doplnit si určité vědomosti. Děkuji.

1popelka1

jinak vesměs souhlas s Vagrou

1popelka1

Význam rčení „chléb a hry“, rčení pochází z antického Říma a znamená dát lidem jídlo a zábavu (gladiátoři) a tímto způsobem si císař získaval lidi pro své cíle.

Luss

tak premitam nad bodem 1). Nikdy jsem to neslysela, ale podle toho slovniho spojeni me napadlo, neni to neco jako „elegantni reseni“, hezky cesky: vlk se nazral a koza zustala cela??? ale treba jsem uplne vedle. :)

Luss

nenene ted koukam na google a je to jak pise vagra. 😉 to jsem si pustila fantazii prilis na spacir…

annas

Zapomněla jsem Vám vpředu poděkovat. Jsem ráda, že jste se pokusili odpovědět.
Luss, já jsem taky všechny významy přesně neznala.
Jen mou otázku ,prosím, neberte tak, že bych Vás chtěla nějak zkoušet. Protože jste byli minule úspěšní, dovolila jsem si vložit další tvrzení. Rovněž mě zajímalo, zda jsou tyto výroky známé i u mladší generace (Vagro, promiňte).

vagra

Annas-já si myslím,že touha po vědění,na generacích vůbec nezáleží.Ten kdo chce vědět,ten se dozví.
Odpovědi jsou toho dokladem.
Někdy,když prohlásím,že už jsem starý,moje žena se ptá:„Starý jo? Tak mi ukaž mi kde.“
:)

annas

Vagro, já jsem se Vás vůbec nechtěla nějak dotknout, ale spíš mě zajímalo, zda „stará škola“ vedla víc studenty k získávání vědomostí, četbě knih apod. I já se ráda dovídám nové věci, něco jsem třeba zapomněla, takže si to připomenu. Jindy je informace pro mě nová.
Už jsem to někde psala. Vyslechla jem rozhovor matky s dcerou (asi), dcera tvrdila matce, že ona gymnazistka má vyšší vzdělání než matka s jedenáctiletkou. Ale vůbec si neuvědomila, že za 40 let informací přibylo, ale že počet hodin byl daleko vyšší než je dnes.

vagra

Annas-Já se vůbec necítím být dotčený.
K tomu rozhovoru matky s dcerou.
Samotný fakt,že někdo vystudoval vysokou školu,nesvědčí o tom,že je vzdělanější,než středoškolák,nebo vyučenec.Školy kdysi a dnes,se nedají vůbec srovnávat!
Na základní škole,jsem chodil čtyři roky,do jednotřídky a jsem přesvědčený o tom,že nás pan řídící,naučil daleko víc,než naučí učitelé dnes.Měl přirozenou autoritu.S tou souvisela i pozornost při vyučování a chování.Když jsem svým vnoučatům řekl,že první knížku jsem si přečetl už v první třídě-nevěří.Tak nás dovedl všechny/dnes snad nemyslitelné-čtyři ročníky v jedné třídě!/ zaměstnat,abychom nezlobili.Samoz­řejmě,že došlo i na tresty,věděli jsme zač a ani nás nenapadlo stěžovat si doma,že jsme nějaký dostali!Schytali bychom to ještě jednou a hůř.Rodiče asi měli na nás víc času a zajímali se o naše školní výsledky.Dneska jdou rodiče po krku učiteli a vůbec je nezajímá,co ten jejich potomek ve škole provádí. Jestli se snaží učit,to už je nezajímá většinou vůbec.Výsledky takového "vzdělávání ",jsou vidět.
Není to ovšem vina učitelů,ale poměrů ve společnosti vůbec.To taky souvisí se vzděláním,nebyli jsme zvyklí něco odbýt a spoléhat se na to,že se na to nepříjde.Nač se učit-táta má firmu,on mě tam zaměstná…
Ale to jistě víte líp než já..
Asi jsem se zase moc rozepsal.
Hezký víkend.

annas

Vagro, děkuji. Vždy s Vámi ráda vyměním několik slov. Máte pravdu, že jsme se dověděli většinu ve škole, nebo sami přečetli, vyhledali. Občas pomohlo i rádio. Vzpomínám na sobotní rozhlasové hry, které jsem vždy při úklidu poslouchala.
Dnes je internet, najde se na něm hodně věcí, ale … Už jsme se o tom Vy i já někde zmiňovali.
Jasně, že ani vysoká škola nedává patent na rozum. Ale mám pocit, že kvůli dotacím na studenta se školy nerady studentů zbavují. Jenže studentům vyhovuje, když se moc nemusí učit a dostanou pěkné známky. Když jsem se nedávno setkala s jednou maturitní třídou z nějakého přechodného období mezi ukončováním studia na ZŠ nebo v 1. ročníku SŠ byla jsem (žáci se nedostali na SŠ, takže zůstali na ZŠ o rok déle) byla jsem překvapená. Vím, že některým hochům na známkách nezáleží, ale poznáte, zda je lajdák nebo … Divila jsem se, kolik je inženýrů z VŠB!!! STejně tak dívek.
Nevadí, že ještě něco přidám? Do této třídy chodil jeden mládenec, který propadal z x předmětů, nebyl připuštěný k maturitě, neudělal ji ani v dalších dvou náhradních termínech. Víte, kdo to byl? Výborný fotbalista za jeden známý klub. Prodali ho do Švédska (nebo Dánska). Nedávno jsem s ním četla v MF Dnes rozhovor. Bez komentáře. Pozice primadony.
Jediná pravda byla, že to byl hezký kluk a že na něho letěly dívky. I prý seveřanky na někoho pokřikují: modrooký. Když jsem mu kdysi vytýkala, proč se nenaučí, že si může zlomit nohu a je po fotbale atd. Odpověděl, že to nevadí, že se bude mít víc peněz než já. Měl pravdu.

Vagro, teď jsem se zase rozepsala já.

annas

Vagro, já jsem se Vás nechtěla nějak dotknout. Brala jsem to tak, že jste starší než děvčata, prošel jste jiným typem vzdělání. Zajímalo mě, zda se přidá někdo z mladších, zda mu vůbec některá rčení něco říkají. Ale obě děvčata jsou dobrá. To mě potěšilo.
Vaše žena má pravdu, i když matrika je matrika.

annas

Já jsem otevřela dvakrát svou otázku a z každé otevřené stránky napsala příspěvek. Omlouvám se.

Luss

to neni zkouseni, to je zabava :)