Liduna

Opravné položky k pohledávkám

Již pár hodin nedělám nic jiného, studuji předpisy,záko­ny,vyhlášky,a­le nikde to není jednoznačně uvedeno. Samé odkazy na odkazy a už jsem z toho jelen:-))))

Odpovědi
anonym

Chápu.A otázka?

standa

Až budu mít večer čas, tak napíšu něco konkrétního 🙂

Pokud otázka zní „Podle čeho NEMUSÍM účtovat…?“ tak odpověď je jednodušší než se na první pohled zdá 🙂

Moje doporučení:

1. Účetní opravné položky se tvoří (a taky NETVOŘÍ) podle interní podnikové směrnice na základě skutečnosti, že se pohledávka stala rizikovou.
Výše opravné položky odráží riziko vyplývající z možného neuhrazení pohledávky (nebo skupiny pohledávek).

2. Rušení opravné položky

Opravná položka se ruší pokud pominul důvod pro její tvorbu – pohledávka byla uhrazena. Nebo došlo naopak k trvalému odepsání pohledávky, příp. její jiné likvidaci.

3. Neviděl bych ve vašem rozhodnutí „neúčtovat“ velký problém…, maximálně vám případně chybné rozhodnutí vytkne auditor, který vás nepochybně poučí, proč jste opravnou položku ke konkrétní pohledávce podle jeho názoru měli vytvořit.

To bubca:

Jedná se o pokračování otázek, na které odkazuji níže:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/opravne-polozky-k-pohledavkam-2

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/opravne-polozky-k-pohledavkam

Znění původní otázky:

„Vedeme účetnictví ve zjednodušeném rozsahu,podle čeho nemusíme účtovat opravné položky k pohledávkám?“